Okładki książek autorów z czytelniczego zestawienia
książka recenzja

Czytelnicze zestawienie 2019 – TOP 10 książek, które skradły moje serce

Koniec roku i początek kolejnego to czas podsumowań. Ludzie mówią o sukcesach w życiu zawodowym i prywatnym. Dodają też to co się nie udało. Twierdzą, że to był bardzo udany rok albo chcą, żeby skończył się jak najszybciej. Dla jednych był dobry, dla innych trochę gorszy. Ja też robię sobie rachunek sumienia za ten rok, tym razem czytelniczy. Jakie tytuły polecam, bo sama pewnie jeszcze do nich wrócę?

Zgodnie z moim profilem na Lubimy Czytać (zapraszam do nawiązania tam znajomości – klik) w tym roku przeczytałam 25 książek. Średnio to 2 książki miesięcznie. Nie jest źle. Szczególnie, że statystyczny Polak nie czyta nawet jednej książki rocznie. W zeszłym roku jedynie 37% Polaków zadeklarowało przeczytanie jednej książki*. Te statystyki są przerażające.

W każdym razie wśród tych 25 książek znalazło się kilka takich, które skradły moje serce i na pewno jeszcze do nich wrócę. Nie łatwo było zebrać je jako TOP 10, szczególnie, że na pierwszym miejscu koniecznie musiał się znaleźć mój numer jeden tego roku. Przy czym nie mam przekonania, czy wszystkie książki znajdują się na odpowiednich miejscach. W każdym razie na pewno są w TOP 10.


10. Seria o Joannie Chyłce Remigiusza Mroza

Okładka książki "Wyrok" Remigiusza Mroza

Co tu dużo mówić – nikt nie ma wątpliwości, że jestem fanką całej serii o Joannie Chyłce Remigiusza Mroza. Jedne książki są lepsze, inne gorsze, ale losy warszawskiej prawniczki i jej podopiecznego skradły moje serce i uwielbiam je czytać. Wiem, że niektórzy są zdystansowani do twórczości Remigiusza Mroza. Bo w końcu kto może pisać, aż tyle książek w ciągu jednego roku? Fakt, pisze dużo, ale nie są to w końcu dzieła sztuki.

Seria o Joannie Chyłce to po prostu lekka lektura do poczytania w wolnym czasie. W większości pojawia się też jakieś przesłanie, które mniej lub bardziej do mnie przemawia. W każdym razie nie mogło ich zabraknąć w czytelniczym podsumowaniu roku. W końcu ten rok rozpoczęłam od recenzji wszystkich części serii.

Przeczytaj recenzje „Wyroku” Remigiusza Mroza.

9. „Listy zza grobu” Remigiusza Mroza

Okładka książki "Listy zza grobu" Remigiusza Mroza - seria o Sewerynie Zaorskim

Kolejne miejsce w moim zestawieniu również należy do Remigiusza Mroza. „Listy zza grobu” to początek serii o patomorfologu Sewerynie Zaorskim. Jak zawsze mamy jedynego w swoim rodzaju głównego bohatera, zagadkę i historię, która tylko czeka, aby ją opowiedzieć.

Dobrze zbudowane postaci (nie wszystkie!), nowa historia i prosty sposób pisania Remigiusza Mroza sprawiają, że „Listy zza grobu” czyta się dość szybko. Całość jest interesująca i czytelnik czeka na to, co się wydarzy w dalszej części. Jakie jest rozwiązanie zagadki?

Recenzja: „Listy zza grobu” Remigiusz Mróz – początek serii o Sewerynie Zaorskim

8. „Kredziarz” C. J. Tudor

Okładka książki "Kredziarz" C. J. Tudor

Moja recenzja nie była jednoznaczna. Niby polecałam książkę, ale w sumie nie byłam przekonana, czy jest to kryminalny hit. Mimo to „Kredziarz” autorstwa C. J. Tudor musiał znaleźć się w zestawieniu czytelniczym. Historia zapadła mi w pamięć i przyjemnie wspominam jej czytanie.

Bohaterowie zostali wykreowani na interesujących i każdy z nich kryje jakąś tajemnicę. Podczas całej lektury wyczuwa się nutkę tajemnicy, którą chce się odkryć. W tej książce znajdziemy też trochę psychologicznych aspektów, pozory, które mylą oraz wyjątkowo brutalny wpływ przeszłości na teraźniejszość.

Recenzja: „Kredziarz” C. J. Tudor

7. „Sztuka kochania” Michalina Wisłocka

Okładka książki i filmu "Sztuka Kochania" Michaliny Wisłockiej
Zdjęcie pobrane z empik.pl

Nie pokusiłam się o oddzielną recenzję książki „Sztuka kochania” Michaliny Wisłockiej. To seksualny poradnik, który każda kobieta powinna przeczytać. Ale w sumie również przyda się wszystkim panom. Nie da się dobrze zrecenzować książki od biologii w aspekcie seksualnym. To po prostu trzeba przeczytać.

Warto jednak pamiętać, że „Sztuka kochania” została wydana wiele lat temu w zupełnie innych realiach życia codziennego. Czytając ją koniecznie trzeba wziąć to pod uwagę i nie denerwować się, gdy autorka używa „mąż” zamiast po prostu „partner” (wtedy panowało przesłanie „seks tylko po ślubie”).

Mimo to w wielu aspektach poradnik Michaliny Wisłockiej jest nadal aktualny i warto do niego sięgnąć, aby lepiej poznać siebie i swojego partnera czy partnerkę.

6. „Na skraju załamania” B. A. Paris

Okładka książki "Na skraju załamania" B. A. Paris

Nie jest to bestseller, który od pierwszej strony zawładnął moim sercem. „Na skraju załamania” B. A. Paris to książka dobra, ale mogłaby być lepsza. Autorka ma „lekkie pióro”, ale tym razem mam wrażenie, że trochę o tym zapomniała. Mimo to nie pozwoliła mi przerwać czytania i nie żałuję.

„Na skraju załamania” to opowieść o tym, że czasem najtrudniej zaufać samemu sobie. Wolimy ufać innym, bo przecież oni wiedzą lepiej. Tylko co wiedzą lepiej? Dobre pytanie. Historia bohaterki pokazuje jak łatwo, przy niewielkiej pomocy innych (podobno bliskich) osób, dotrzeć na tytułowy skraj załamania i zgubić się we własnym umyśle.

Recenzja: Gdy głowa staje się więzieniem – recenzja „Na skraju załamania” B.A. Paris

5. „Kobieta w oknie” A. J. Finn

Okładka książki "Kobieta w oknie" A.J. Finn

Psychologia i kryminał to moje ulubione połączenie. A. J. Finn w książce „Kobieta w oknie” łączy je bardzo dobrze, dzięki czemu możemy mówić o świetnym kryminalne psychologicznym. Początki bywają trudne. Długo nie mogłam „wciągnąć się” w historię doktor Anny Fox, ale jak zaskoczyło to jedyne czego chciałam to dowiedzieć się, o co w tym wszystkim chodzi.

Historia głównej bohaterki chwyta za serce, a konsekwencje tego co wydarzyło się w przeszłości potrafią zmienić nawet najlepszych. Autor buduje napięcie i pokazuje wszystkie wydarzenia w taki sposób, że do samego końca nie wiadomo, kto jest kim i jaka jest jego rola w powieści. Momentami trudno oderwać się od lektury.

Recenzja: „Kobieta w oknie” A.J. Finn – moje psychologiczne odkrycie. Recenzja książki

4. „Ktokolwiek widział” Claire Douglas

Okładka książki "Ktokolwiek widział" Claire Douglas

Autorkę poznałam, czytając „Siostry”, ale po przeczytaniu „Ktokolwiek widział” upewniłam się, że Claire Douglas po prostu ma to coś jako pisarka. Intrygująca historia, wspomnienia mieszające się z teraźniejszością i dwie opowieści, które tworzą jedną. Nie znając przeszłości nie zrozumiesz tego, co tu i teraz.

Mamy dwie główne bohaterki, każda z nich opowiada swoją historię, które składają się w jedną spójną całość. Jedna nie istnieje bez drugiej, dosłownie i w przenosi. Książkę czyta się naprawdę dobrze i nic nie jest takim jak się wydaje. Psychika ludzka jest niezmierzona, co zostało po raz kolejny potwierdzone.

Recenzja: „Ktokolwiek widział” Claire Douglas – recenzja książki

3. „Dziewczyna którą kochałeś” Jojo Moyes

Okładka książki "Dziewczyna, którą kochałeś" Jojo Moyes

Uwielbiam książki Jojo Moyes i resztką sił powstrzymuję się, żeby nie kupić wszystkim za jednym zamachem. Zawsze muszę wybierać, którą mogę kupić. „Dziewczyna którą kochałeś” Jojo Moyes to strzał w dziesiątkę. Historie obu bohaterek były dla mnie niezwykle ważne i inspirujące.

W skrócie ta książka jest o tym, że kto walczy może przegrać, a ten kto nie walczy już przegrał. Wewnętrzna siła, którą mają kobiety jest niezmierzona i tylko one potrafią ją opanować, choć nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę. Właśnie taka jest historia obu bohaterek. Obie mają prawdziwą wolę walki, choć nie od początku zdają sobie z tego sprawę.

Recenzja: „Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes

2. „Pestki” Anna Ciarkowska

Okładka książki "Pestki" Anny Ciarkowskiej

„Pestki” to wyjątkowa pozycja Anny Ciarkowskiej. To książka złożona ze słów i właśnie o nich opowiadająca. Może nie tak do końca. Bohaterka pokazuje nam swój świat od małej dziewczynki do dorosłej kobiety. Pokazuje, że to jaka jest teraz to rezultat tego jakie słowa usłyszała od mamy, babci, rówieśników i wszystkich spotkanych ludzi.

Nie jest to książka z fabułą, ale nie jest też poradnik. Według mnie to po prostu wyjątkowa historia, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby 30+ nawet będą miały możliwość wspomnieć swoje dzieciństwo. Wszyscy, niezależnie od wieku, przypomną sobie lub zrozumieją, jak ważne są słowa, które codziennie nam towarzyszą.

Recenzja: Życie i codzienność, według Anny Ciarkowskiej. Recenzja książki „Pestki”

1. „A ja żem jej powiedziała…” Katarzyna Nosowska

Okładka książki "A ja żem jej powiedziała" Katarzyny Nosowskiej

Nie chciałam przeczytać „A ja żem jej powiedziała…” napisanej przez Katarzynę Nosowska. Piosenkarka wydająca książkę… pf… Teraz to już każdy może napisać i wydać coś swojego. Ale książkę dostałam więc przeczytałam. I wiecie co? Nie żałuję. Zresztą o czymś świadczy pierwsze miejsce w moim czytelniczym zestawieniu.

To wyjątkowa książka o życiu każdego z nas. Główne przesłanie to po prostu kochać samego siebie i być blisko siebie. Bez tego cały otaczający nas świat będzie przeszkadzał w byciu szczęśliwym. „A ja żem jej powiedziała…” po prostu trzeba przeczytać i nie ma żadnego „ale”.

Recenzja: „A ja żem jej powiedziała…” Katarzyna Nosowska

Podsumowanie

To tyle. Miałam lepsze i gorsze czytelnicze chwile, ale myślę że te dziesięć pozycji to dobre książki, które warto polecić kolejnym czytelnikom. Dajcie znać, czy któraś z tych pozycji (a może wszystkie?) skradła również wasze serce i zajmuje ważną pozycję na liście ulubionych książek.


Już jest czytelnicze zestawienie 2020! Zapraszam: https://jedenelement.pl/ksiazki-ktore-towarzyszyly-mi-w-2020-roku-co-warto-przeczytac/


*Dane na temat czytelnictwa pochodzą z raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.