Okładka książki "Immunitet" Remigiusza Mroza
książka recenzja

„Immunitet” Remigiusz Mróz (Joanna Chyłka – tom 4)

„Immunitet” autorstwa Remigiusza Mroza to pokazanie, jak wiele ukrywa się za tym, co pokazujemy na co dzień. Jak wiele ukrywają ci, których codziennie widzimy w mediach. Joanna Chyłka i Kordian Oryński znów pracują razem. Ich najnowsza sprawa to wymierzenie sprawiedliwości wymiarowi sprawiedliwości. 

Komu potrzebny immunitet?

Joanna Chyłka znana jest z tego, że podejmuje się spraw, które zdają się być przegrane już na samym wstępie. Czasem takie sprawy dotyczą starych znajomych ze studiów, czyli obecnych przedstawicieli sprawiedliwości. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego, kolega Chyłki – Sebastian Sendal, zostaje oskarżony o morderstwo osoby, której nawet nie zna. Chroni go immunitet, ale prokuratura szybko zaczyna ubiegać się o jego zniesienie. Dlatego pomoc Chyłki okazuje się niezbędna.

Jednocześnie Joanna zmaga się z alkoholizmem i powracającą jak bumerang przeszłością, które nie pozwalają jej na pełne zaangażowanie. Mimo to prawniczka wie, że jest to sprawa, dzięki której może znów brylować na salach sądowych. Podejmuje się pomocy sędziemu Trybunału Konstytucyjnego i razem z nim oraz Zordonem odkrywają kolejne dowody i sprawy.

Immunitet to tylko pozory

Okazuje się, że nic nie jest takim jakim się wydaje, a pozory jakie stwarza szanowany członek Trybunału Konstytucyjnego mogą okazać się zupełnie mylne. Sebastian Sendal to prawy człowiek, który skrywa nie jeden sekret. Wszyscy, którzy się o tym dowiedzą mają świadomość, że są to sprawy, które nie mogą wyjść na światło dziennie, szczególnie na sali sądowej.  

Jak Joanna Chyłka poradzi sobie z problemem alkoholowym? Czy wróci na szczyt prawniczej kariery? Czy sędzia Trybunały Konstytucyjnego jest tym, za kogo się podaje? Jakie sekrety kryją się w miejscu, gdzie prawo spotyka się z polityką? Jak potoczy się relacja Joanny Chyłki i Kordiana Oryńskiego?

Prawo kontra polityka

„Immunitet” to spotkanie prawa z polityką, czyli wieczna „gorąca linia”. Podziwiam Remigiusza Mroza za to jak umiejętnie potrafi połączyć aktualne wydarzenia z polskiej sceny politycznej z historią Joanny Chyłki.

Nie interesuję się polityką, ale w „Immunitecie” można zobaczyć, jak wiele się na niej dzieje, choć przeciętny obywatel wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Jest w tej historii podkreślenie również układów, które niestety rządzą zarówno sceną polityczną, jak i życiem wielu ludzi.

Co kryje się za immunitetem?

Kolejnym elementem „Immunitetu” jest dotarcie do środowisk, o których na co dzień nawet nie myślimy. Remigiusz Mróz wkracza na tereny, które budzą wiele kontrowersji, choć jednocześnie zdają się być tematem tabu.

Właśnie to uwielbiam w książkach. Można w nich wszystko, a więc spotkanie wysokich przedstawicieli prawa z nielegalnymi interesami, które okazują się ich największą pasją, nie jest niczym niezwykłym, a wręcz przyciągającym. Tylko, czy aby na pewno jest to tylko wyobraźnia autora?

„Immunitet” czyta się szybko, przyjemnie, a bohaterowie nie dają o sobie zapomnieć. Każdy gest, każda sytuacja, każda wypowiedź zdają się być wyjątkowo dobrze przemyślane. Jak zawsze działo się dużo, a Remigiusz Mróz pokazał styl pisarski, który niezwykle lubię i popieram (szczególnie przy takiej ilości książek w ostatnim roku). Niewątpliwie jest to talent, który jeszcze długo pozostanie na szczytach bestsellerów.

Czytaliście „Immunitet”? Co myślicie na temat sposobu, w jaki Remigiusz Mróz łączy aktualne wydarzenia z historią Joanny Chyłki? Chętnie poznam Waszą opinię w komentarzach. 


Recenzja poprzedniej części: „Rewizja” (tom 3) 

Recenzja kolejnej części: „Inwigilacja” (tom 5)


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.