Okładka książki "Inwigilacja" Remigiusza Mroza
książka recenzja

„Inwigilacja” Remigiusz Mróz (Joanna Chyłka – tom 5)

„Inwigilacja” to wyjątkowo znaczący tytuł i Remigiusz Mróz wiedział, co robi. Joanna Chyłka znów podejmuje się obrony „obcego”, choć tym razem niebezpieczeństwo może czyhać tuż za rogiem. Prócz tego niezależna prawniczka musi zmierzyć się z całkiem nową rzeczywistością.

„Inwigilacja” to powrót Remigiusza Mroza do tematu tolerancji, z którą Joanna  Chyłka najwidoczniej ma problem. Jej nowy klient, Fahad, to mężczyzna, który rzekomo kiedyś był Polakiem, a teraz przeszedł na islam. Posługuje się innym imieniem i nazwiskiem, ale małżeństwo, których dziecko zaginęło kilkanaście lat temu w Egipcie, twierdzi że to ich syn – Przemysław Lipczyński. To niejedyny problem mężczyzny. Jako islamista jest na celowniku służb, które uważają, że planuje zamach terrorystyczny.

Niepewność Joanny Chyłki

Joanna Chyłka niechętnie podejmuje się obrony. Choć sprawa wydaje się interesująca i dotyczy ważnych kwestii, Joanna nie jest przekonana,że robi dobrze. Z jednej strony nie ma w sobie wystarczającego poziomu tolerancji do obcych, pomimo głośnej obrony Roma w przeszłości. Z drugiej nie do końca wierzy Fahadowi.

Nikt nie ma całkowitej pewności, czy aby nie planuje on zamachu terrorystycznego. Temat jest bardzo medialny i pojawia się właściwie wszędzie. Trudno jest szukać wyjaśnienia, gdy oczy całego kraju zwrócone są na ręce Chyłki i Oryńskiego.

Oprócz spraw zawodowych życie Joanny Chyłki przybrało nieoczekiwany obrót. Sprawy, z którymi musi się zmierzyć nie są łatwe, a ich konsekwencje mogą zmienić wszystko w jej życiu. Ciąża pozwala jej walczyć z chorobą alkoholową, z czego niewątpliwie cieszy się Kordian Oryński. Choć Zordon nie jest w stanie pomóc Chyłce w jej sprawach to stara się być przy niej i wspierać w każdej sytuacji. Wszystko, co się wokół dzieje zbliża ich do siebie.

Czy ciąża na dobre zniszczy związek Chyłki z alkoholem? Zordon w końcu stanie się dla niej kimś więcej? Czy bycie prawnikiem to na pewno bezpieczny zawód? Kim jest Fahad i czemu nieszczęśliwi rodzice uznają go za swojego zaginionego syna? Jak daleko posunie się władza, by chronić obywateli?

Rozwój Zordona pod okiem Chyłki

Joanna Chyłka nie traci charakteru, a Kordian Oryński zdecydowanie go nabiera. Warto zaznaczyć, że w każdej kolejnej części młody aplikant jest coraz bardziej obyty i pokazuje swoje kolejne oblicza. Tak jak na początku uważałam go za ciapowatego, nieogarniętego studenciaka, który długo w palestrze nie wytrzyma, tak z każdym kolejnym tomem widzę w nim zmiany.

Zordon dorasta i z wysoko podniesioną głową wchodzi w prawniczy świat. Tylko czy na pewno wybrał dobrą stronę barykady, bo takie wątpliwości pojawiają się u niego już od dłuższego czasu… a przecież egzamin aplikacyjny już wkrótce.

„Inwigilacja” – zakończenie

Według mnie najlepszy moment „Inwigilacji” to jej zakończenie. Nie dlatego, że się skończyła, a dlatego, że kilka ostatnich stron, właściwie zdań, było tak nieprawdopodobnych, że jeszcze długo po zamknięciu okładki nie wiedziałam, co zrobić. Remigiusz Mróz zaskakuje w taki sposób, że czekanie na kolejny tom było naprawdę nieznośne, a historia Chyłki i Zordona weszła na kolejny poziom wyjątkowości.

„Inwigilacja” to prawdopodobnie jedna z lepszych części cyklu o Joannie Chyłce. Czyta się szybko i z zapartym tchem, bo co chwilę sytuacja zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Nikt nie jest tym, kim się wydaje, a Fahad to człowiek zagadka. Po raz kolejny Remigiusz Mróz nawiązuje do aktualnych wydarzeń ze świata, bo książka została wydana mniej-więcej w czasie największego zawirowania związanego z zamachami terrorystycznymi w Europie.

Co myślicie na temat „Inwigilacji”? Czy według Was Remigiusz Mróz nadal trzyma swój pisarski poziom? Dajcie znać w komentarzach. 


Recenzja poprzedniej części: „Immunitet” (tom 4) 

Recenzja kolejnej części: „Oskarżenie” (tom 6)


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.