Okładka książki "Kasacja" Remigiusza Mroza
książka recenzja

„Kasacja” Remigiusz Mróz (Joanna Chyłka – tom 1)

Adwokat Joanna Chyłka i aplikant Kordian Oryński rozpoczynają wspólną pracę i pierwszą sprawę. Zabójstwo dwóch osób nie jest sprawą łatwą, ale ten duet już na początku udowadnia, że jest od zadań specjalnych. „Kasacja” Remigiusza Mroza to dopiero początek serii książek o Joannie Chyłce.

Prawniczka Joanna Chyłka wspólnie z młodym aplikantem Kordianem Oryńskim podejmują się obrony syna znanego biznesmena, który został oskarżony o zabicie dwóch osób. Sprawa zdaje się jasna, ale Piotr Langer nie chce z nimi rozmawiać. Nie zaprzecza, ale też nie potwierdza dokonania zarzucanych mu czynów. Mężczyzna ukrywa coś przed swoimi obrońcami i wcale nie chce ułatwić im obrony. 

Piotr Langer od początku zdaje się człowiekiem o wielu twarzach. Jego znajomi nie pozostawiają złudzeń, co do interesów, które prowadzi. Jednak póki bogaty ojciec płaci rachunki Chyłka zamierza bronić mężczyznę i nie pozwolić na wyrok skazujący. Niezależnie od tego, czy Piotr wypowie, choć jedno słowo.

„Kasacja” – bohaterowie

Prawnicze życie Joanny Chyłki nigdy nie było usłane różami. Nie jest to łatwa praca, co Chyłka w sposób zdecydowany stara się przekazać młodemu, nadgorliwemu aplikantowi Oryńskiemu. Kobieta nie spodziewała się jednak, że pierwsza sprawa, którą razem poprowadzą może, aż tak dobitnie pokazać to chłopakowi.  

Czy Joanna Chyłka obroni Piotra Langera i wyciągnie go z więzienia? Oskarżony jest winny zabójstwa dwóch osób, których ciała znaleziono w jego mieszkaniu? Kordian Oryński okaże się dobrym uczniem, na którego Joanna Chyłka będzie chciała tracić swój cenny czas?

Kim jest Joanna Chyłka?

Joanna Chyłka to świetnie zbudowana postać, którą albo się kocha, albo nienawidzi. Niezależnie od tych uczuć, chce się cały czas o niej czytać. To silna kobieta z charakterem, która doskonale wie dokąd zmierza. Cele realizuje, idąc po trupach i nie patrząc wstecz. Palenie mostów za sobą to dla niej codzienność i zdaje się niczym nie przejmować. Gdyby ktoś pytał, to jest to zdecydowanie egoistka. 

Kim jest Kordian Oryński?

Z drugiej strony jest Kordian Oryński, który już pierwszego dnia pracy dostaje przezwisko Zordon od swojej patronki. Chłopak jest inteligentnym, ambitnym aplikantem, który chce się rozwijać pod okiem Chyłki. Jednocześnie od początku wydaje się, że Joanna podoba mu się nie tylko, jako autorytet w dziedzinie prawa, ale także jako kobieta. Wspólne prowadzenie sprawy zbliża ich do siebie.

„Kasacja” – początek prawniczej serii o Joannie Chyłce

Pierwsza część serii o Joannie Chyłce „Kasacja” to książka, w której zakochałam się od razu. Już w połowie wiedziałam, że chcę więcej. Kończenie jej było dla mnie nieprzyjemne, choć wiedziałam, że na półce czeka druga część.

„Kasacja” oprócz niewątpliwej zalety jaką są świetnie przygotowani bohaterowie posiada też inne walory. Na pewno jest dobrą książką prawniczą dla osób, które na prawie się nie znają. Wszystkie specjalistyczne terminy są przedstawione w sposób przyjazny dla każdego. Szczególnie, że nierzadko towarzyszą interesującej wymianie zdań między Chyłką a Zordonem.

Remigiusz Mróz napisał serię książek, którą pokochałam i z pewnością będę do niej wracać. Każda kolejna część znajdzie się na mojej półce (w momencie pisania jest ich osiem). Czyta się szybko, przyjemnie, a Joanna Chyłka i Zordon nie opuszczają myśli czytelnika, nawet gdy książka czeka w domu.

Każda kolejna strona, niby przybliża czytelnika do rozwiązania zagadki, ale jednocześnie coraz bardziej miesza fakty. Nic nie jest takim, jakim się wydaje. Zakończenie zaskakuje czytelnika, któremu nawet przez myśl nie przechodzi, kto rzeczywiście jest winny.

Czytaliście „Kasację”? Jak Wam się podobało? Czy Joanna Chyłka i Kordian Oryński zostaną w Waszych sercach, tak samo jak w moim? Dajcie znać w komentarzach pod postem. 


Recenzję „Kasacji” znajdziecie również na blogu Ignormatyka.


Recenzja kolejnej części: „Zaginięcie” (tom 2) oraz serialu „Chyłka – Zaginięcie” TVN Player


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

4 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam cykl z Joanną Chyłką 🙂 Każda kolejna część jest jeszcze lepsza 🙂 Wszystkie książki Remigiusza Mroza są genialne, więc zachęcam do czytania 🙂
    Pozdrawiam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.