Okładka książki "Kobieta w oknie" A.J. Finn
książka recenzja

„Kobieta w oknie” A.J. Finn – moje psychologiczne odkrycie. Recenzja książki

Anna Fox to tytułowa „Kobieta w oknie”, która zmaga się z wyjątkowo trudną chorobą. Niezdrowa fascynacja sąsiadami prowadzi do sytuacji bez wyjścia. Powieść psychologiczna autorstwa A.J. Finn skrywa nie jedną tajemnicę i zagadkę. Zdecydowanie warto poznać ich rozwiązanie.

Doktor Anna Fox to psycholog dziecięca, która sama ma problemy psychiczne. Miała szczęśliwą rodzinę, dom i zdrowie. Straciła wszystko i nic nie zapowiada poprawy. Od miesięcy siedzi sama w wielkim domu, nie wychodząc nawet na własne podwórko. Kobieta całe dnie spędza w internecie, przed telewizorem albo obserwując sąsiadów przez okno.

Kobieta w oknie, czyli osiedlowy monitoring

Najlepszym przyjacielem Anny jest aparat fotograficzny, dzięki któremu śledzenie sąsiadów jest łatwiejsze. Zna ich przyzwyczajenia i sekrety. Potrafi powiedzieć, o której godzinie wychodzą z domu i kiedy do niego wracają. Wie także, kto kogo z kim zdradza. Na wszystko ma dowody – swoje zdjęcia. Do jednego z domów wprowadza się rodzina Russellów. Ich przybycie budzi w pani doktor niezdrową fascynację ich życiem. Są obrazem rodziny, którą Anna utraciła.

Do czego doprowadzi fascynacją sąsiadami? Jakie podłoże ma choroba doktor Anny Fox? Kto okaże się tym dobrym, a kto złym? Czy Anna wyjdzie z domu i znów zacznie żyć?


Zobacz także: „Siostry” Claire Douglas


Ile widzi kobieta w oknie?

„Kobieta w oknie” to jedna z tych książek, których okładki zupełnie nie przypadła mi gustu. Po prostu mi się nie spodobała. Ale przecież o gustach się nie dyskutuje. Jednocześnie jest to doskonały przykład na to, że książki nie ocenia się po okładce. Forma graficzna nie jest w moim typie, ale już sama historia – jak najbardziej.

Początki bywają trudne. Pierwsze kilkanaście, może nawet kilkadziesiąt stron, czytało mi się z pewnym oporem. Fabuła mnie nie wciągnęła, a postać doktor Anny Fox była po prostu nudna. Jednak w którymś momencie – nie potrafię powiedzieć, w którym – nastąpiło przełamanie. Zaczęło się dziać, a z każdą kolejną stroną nie mogłam się doczekać zakończenia.


Zobacz także: „Kredziarz” C. J. Tudor


Chciałam wiedzieć, co się wydarzy. Jakie zakończenie przygotował autor? Nie mogłam się doczekać na rozwiązanie całej sprawy. Nie zawiodłam się, a czekanie się opłaciło. Kobieta w oknie widzi wszystko, a przynajmniej tak się wydaje czytelnikowi. Dopiero na koniec okazuje się, że tak naprawdę nie widzi nic.

Powieść psychologiczna A.J. Finn

Tytuł tego wpisu mówi sam za siebie. Książka autorstwa A.J. Finn „Kobieta w oknie” to moje psychologiczne odkrycie roku 2019. Początkowo czytało się trudno i zupełnie nic nie wskazywało na to, że historia doktor Fox potoczy się w tak oryginalny, ciekawy sposób. Psychika ludzka jest niezmierzona, a to co dzieje się w tej powieści to jedynie potwierdzenie tej teorii.

Dodatkowo porusza sama historia głównej bohaterki. Utrata wszystkiego, co kochała i niezdrowa fascynacja obcymi ludźmi to mieszanka wybuchowa. Prócz tego strach przed wychodzeniem z domu i widzenie czegoś, czego nie ma. Pomimo pierwszego oporu, patrząc na całość, uważam, że postać Anny Fox została stworzona w intrygujący sposób.


Zobacz także: Gdy głowa staje się więzieniem – recenzja „Na skraju załamania” B.A. Paris


Książkę „Kobieta w oknie” autorstwa A.J. Finn polecam każdemu czytelnikowi, który lubi książki psychologiczne, gdzie na pierwszym miejscu jest właśnie psychika ludzka. Nie ma romansu, nie ma horroru, jest jedynie to co dzieje się w głowie głównej bohaterki z nutką kryminału w tle.

Patrzyliście przez okno razem z „Kobietą w oknie”? Co sądzicie o tego typu literaturze? Koniecznie dajcie znać w komentarzach. Jeśli polecacie inne pozycje tego typu to z chęcią się o tym dowiem i przeczytam.


Książka „Kobieta w oknie” znalazła się w moim TOP 10 książek z 2019 roku. Sprawdź jakie jeszcze książki zasłużyły na to zaszczytne miejsce: Czytelnicze zestawienie 2019 – TOP 10 książek, które skradły moje serce


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.