Okładka książki "Kontratyp" Remigiusza Mroza
książka recenzja

„Kontratyp” Remigiusz Mróz (Joanna Chyłka – tom 8)

„Kontratyp” to opowieść o tym, że warto pokonywać własne słabości, bo dzięki temu możemy osiągnąć rzeczy z pozoru niemożliwe. Joanna Chyłka staje przed wyzwaniem, które zagraża jej życiu. Kordian Oryński, jak zawsze chce jej towarzyszyć, ale ona zdaje się bardziej martwić o niego, niż o siebie. 

Annapurna to jeden z najgroźniejszych szczytów na świecie. Tylko najodważniejsi podejmują się tego wyzwania i w dodatku wracają z niego cało – a przynajmniej wiedzą, kiedy powinni zawrócić. Ale nie każdemu się to udaje.

„Kontratyp” – fabuła

Troje polskich wspinaczy ginie w drodze na Annapurnę. Jednak nikt nie interesowałby się tym, aż tak, gdyby nie fakt, że jedna członkini wyprawy pojawia się kilka tygodni później na granicy nepalsko-tybetańskiej. Gdy zostaje przewieziona do kraju zostaje oskarżona o zabójstwo swoich towarzyszy.

Sprawa jest trudna, bo nikt nie wie, jakie dowody mają śledczy. Nikt nie wie, co wydarzyło się w drodze na szczyt. Jedynie Klara Kabelis twierdzi, że nie jest winna śmierci kolegów. Opinia publiczna jest podzielona – jedni jej wierzą, inni ją oskarżają. Tylko jak jest naprawdę?

Joanna Chyłka podejmuje się obrony i zamierza znaleźć dowody na niewinność Kabelis. Tym bardziej, że sprawa zdaje się był połączona z problemami rodzinnymi, z którymi musi się zmierzyć. Sprawca, który przyznaje się do zaatakowania Chyłki kwasem, nie pozostawia jej wyboru. Musi obronić Klarę Kabelis, aby ocalić swoich najbliższych. 

Czy Klara Kebelis jest winna śmierci swoich towarzyszy? Co sprawa z Annapurny ma wspólnego z rodziną Joanny Chyłki? Kim jest człowiek, który niegdyś zaatakował Chyłkę kwasem? Dlaczego ten człowiek znowu zaczyna grozić prawniczce? Jak problemy rodzinne wpłyną na decyzje, które podejmuje Joanna Chyłka? Gdzie w tym wszystkim miejsce dla partnera prawniczki, Kordiana Oryńskiego?

„Kontratyp” – przekaz

„Kontratyp” to historia o walce z samym sobą i pokonywaniu własnych słabości. To także przykaz, że czasem trzeba stawiać dobro innych nad własne, ale równie często siebie nad innych.

Joanna Chyłka nigdy nie była postacią jednoznaczną i nie rzadko podejmowała decyzje niezgodne z jakimikolwiek kryteriami życia społecznego. Ale właśnie to czyni ją wyjątkową i właśnie tego możemy się uczyć od tej bohaterki literackiej. Wiary we własne możliwości, podejmowania ważnych decyzji (czasem bez zastanowienia) i brania spraw w swoje ręce.

Remigiusz Mróz zaskakuje i nie wątpię, że niejeden człowiek miałby dość po wszystkim, co przeszła Joanna Chyłka. Spadek z wysokiej drabiny sukcesu prawniczego, ciąża, a potem utrata dziecka, problemy z rodziną i nieumiejętność zachowania dłuższej relacji, a prócz tego uzależnienie od alkoholu. Ale myślę, że właśnie to Remigiusz Mróz chce podkreślić – trzeba być twardym a nie miękkim. Joanna Chyłka jest doskonałym tego przykładem.

„Kontratyp” to ta część cyklu, która trzyma w napięciu, bo co rozdział są takie sceny, które zapierają oddech. I wcale nie chodzi o opis wyjątkowo pięknych krajobrazów. Jak zawsze sytuacja zmienia się z chwili na chwilę, a Remigiusz Mróz zaskakuje kolejnymi bombami zrzucanymi na Joannę Chyłkę.

Dobrze, że ma przy sobie Zordona, bo bez wyładowania się na nim mogłoby być jej trudno wszystko przetrwać. Grunt to osoba, do której możesz się przytulić po trudnym dniu.

Czego nauczyliście się od Joanny Chyłki po ośmiu tomach? A może uważacie, że to ona powinna się czegoś nauczyć, żeby w kolejnych książkach być coraz ciekawszą postacią? Dajcie znać w komentarzu. 


Recenzja poprzedniej części: „Testament” (tom 7)

Recenzja kolejnej części: „Umorzenie” (tom 9)


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

6 KOMENTARZY

    • Czytałaś wszystkie tomy serii o Chyłce? Myślę, że we wszystkich tomach jest trochę o pokonywaniu swojej strefy komfortu 😀

  1. Teraz chyba modne są wątki związane ze wspinaczkąwysokogorską 🙂 czytałam tylko pierwsze książki o Joannę Chyłce, jej postać była dla mnie całkiem przekonująca i ciekawa.

    • Jeśli przeczytałaś pierwszą część to tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po kolejne. W każdym tomie Chyłka odkrywa coraz więcej kart 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.