Ludzik, który zastanawia się z czego zdawać maturę podstawową i rozszerzoną
codzienność felieton

Matura – jak przetrwać z maturzystą pod jednym dachem?

Matura to bardzo stresujący czas dla każdego maturzysty. Szczególnie w kontekście powtarzania, że to „najważniejszy egzamin w Twoim życiu”. Czy aby na pewno tak jest? Matura jest ważna, ale czy najważniejsza? Rozważania na temat współczesnych egzaminów maturalnych w artykule.

Definiowanie matury jako egzaminu dojrzałości nie jest dobrą definicją. Bo co wiedza książkowa ma wspólnego z prawdziwą dojrzałością? Kiedy podchodziłam do matury bardzo drażniło mnie wymienne stosowanie terminu „egzamin dojrzałości”. Uważam, że matura to bardzo duży egzamin, podsumowujący wiedzę zdobytą przez około dwanaście lat edukacji szkolnej.


Zobacz także: Dorosłość, kiedy to się stało?


Po to zostało wymyślone słowo matura, żeby go określić. Stosowanie innych terminów to jedynie dodawanie stresu uczniom. Szczególnie, gdy stosuje się epitety związane z „najważniejszymi egzaminami w życiu”. Czy nie wystarczająco stresujące jest samo podejście do egzaminu?

Stres maturzysty

Czy każdy maturzysta się stresuje? Na pewno nie. Gdybym ktoś mnie pytał to istnieje całe mnóstwo uczniów, którzy podchodzą do matury, tak jak do każdego innego egzaminu. Jeszcze inni w ogóle się nie martwią i podchodzą do tego na zasadzie „co ma być, to będzie”. I pewnie jeszcze kilka innych typów można by było wyróżnić. Jednak z nimi rozmowa na temat matury nie jest tak trudna, jak z tymi którzy boją się i stresują przed podejściem do egzaminu.

Stres to czynnik, który jednych motywuje do działania, a innym odbiera siły i wprowadza w nerwowy stan. Niezależnie od tego, jakie reakcje wywołuje stres to rozmowa z takim maturzystą nie jest łatwa. Skąd to wiem? No cóż… W tym roku mam taką jedną w domu. Moja siostra przygotowywała się do matury i mieszkanie z nią momentami było bardzo trudne.

Żaba z książkami stresuje się przed maturą
Żaba podobno przynosi szczęście – to dla Was maturzyści 🙂

Rozmowa na tematy matury

No dobrze, ale dlaczego uważam, że rozmowa z maturzystą nie jest łatwa? Opowiem Wam, jak to było u mnie przez ostatni rok. Moja siostra generalnie jest bardzo zdolna, dobrze się uczy i od początku wiedziała, z jakich przedmiotów będzie pisała maturę. Mimo to stresowała się bardzo i miewała swoje humorki.

Konkrety. Najgorsze momenty to takie, kiedy w jednej wypowiedzi zawarte były sformułowania:

jestem w du**e, nie zdam, skończę pod mostem, nie wiem na jakie mam iść studia, nie dostanę się na żadne studia, nie dostanę żadnej pracy, będę kopać rowy

Ale to tylko przykłady, bo nie da się wymienić wszystkiego, co potrafiła wymyślić moja kochana siostra. Stres potęgował jej kreatywne wymysły na temat braku możliwości dobrego życia po niezdanej maturze. Oczywiście żadna z tych czarnych wizji się nie spełni, ale wytłumaczenie tego zestresowanej maturzystce wcale nie było łatwe.


Zobacz także: Dzieckiem znów być


Ona zawsze wiedziała wszystko najlepiej i tylko ona mogła wypowiadać się na temat tego co będzie po maturze, bo nikt inny nie rozumiał jej sytuacji wystarczająco dobrze. I nie miało znaczenia, że przecież każdy z nas przez to kiedyś przechodził. Ja jedynie pięć lat temu…

Zdarzały się również te lepsze chwile, ale i one nie były idealne. Momentami świat wydawał się kolorowy, a matura już nie była taka straszna. W dodatku jakaś idea pozwalała siostrze na wiarę w to, że jednak zda maturę i pójdzie na studia. Wtedy mogliśmy od niej usłyszeć takie sformułowania:

rozumiem! wiem już, o co chodzi! no, przecież to takie proste!

Jednak nawet te momenty zawierały w sobie niemą przestrogę „bez kija nie podchodź”. Bo to, że ona coś wie i że zadanie, które właśnie robi jest proste wcale nie oznacza, że zda całą maturę. Nie rzadko zdarzało się, że w ciągu jednej rozmowy przechodziła z jednego stanu w drugi i nie potrafiła powiedzieć, o co jej właściwie chodzi.

Zasady – jak rozmawiać z maturzystą

Podsumowując, uważam, że rozmowa z maturzystą na temat matury nie jest łatwa niezależnie od stopnia, w jakim stresuje się maturą. Jedni będą unikać tematu jak ognia. Inni uznają, że wszystko wiedzą najlepiej. A jeszcze inni będą się denerwować, jak tylko ktoś wypowie słowo na „m”. Jakie jest najlepsze rozwiązanie tej sytuacji?

 1. Temat matury może zacząć tylko maturzysta. Nigdy nie zaczynaj go pierwszy.
 2. Jeśli widzisz, że maturzysta się denerwuje, lepiej zamilknij. Dla własnego dobra.
 3. Nie próbuj przekonywać maturzysty, że wiesz coś lepiej niż on. Ty tego nie wiesz, nawet jeśli wiesz.

Nie zawsze da się stosować te zasady, ale polecam przynajmniej spróbować. Dzięki temu może wszyscy przetrwacie z maturzystą pod jednym dachem przed rozpoczęciem matury. Ja dotarłam to i Wam się uda.

Utrzymanie równowagi i spokoju w domu przed maturą jest ważne. Szczególnie wtedy, gdy czynniki zewnętrzne ten ład i porządek zakłócają.

Matura kontra strajk nauczycieli

Strajk nauczycieli wytrącił uczniów i rodziców ze zwyczajowego rytmu dnia. Szkoła zamknięta, egzaminy pod znakiem zapytania. Testy w gimnazjum i podstawówce udało się zorganizować, ale matury stały pod znakiem zapytania. Do maturzystów z różnych źródeł spływały różne informacje. Media mówiły jedno, nauczyciele drugie, a nieoficjalne źródła jeszcze, co innego.

Właściwie do ostatniej chwili (momentu zawieszenia strajku) maturzyści nie mieli pewności, czy ich egzamin dojrzałości będzie miał miejsce. To był ogromny stres. Choć pojawiające się informacje, że być może matura ustna nie będzie miała miejsca dawał iskierkę nadziei. Przed zawieszeniem strajku padła propozycja, zgodnie z którą matury pisemne miałyby się odbyć. Ale ze względu na brak specjalistów matura ustna miałaby być odwołana.


Zobacz także: „O człowieku, który chciał być szczęśliwy” Laurent Gounelle


Nie dziwiłam się radości maturzystów, że miałoby jej nie być. Nie wspominam dobrze, ani matury ustnej z polskiego, ani z angielskiego. Miałam więcej czasu na przygotowanie się do tej pierwszej, niż mają obecnie maturzyści, ale prezentacje i wystąpienia do dziś są dla mnie bardzo stresujące. Matura ustna z angielskiego? No cóż, do dnia dzisiejszego nie umiem dobrze tego języka. Tak wyszło…

Podstawowa i rozszerzona matura

Wybór przedmiotów maturalnych nie jest prostym zadaniem, ale maturzyści mają to już za sobą. Mimo to jak patrzę na listę matur i przedmiotów do wyboru to jestem w szoku. Od zawsze byłam umysłem humanistycznym i jak widzę, że ktoś (tak, moja siostra) zdaje maturę z biologii to jestem w szoku. Takie same odczucia mam względem matury z chemii, geografii, czy historii. To są przedmioty, których nigdy nie chciałabym zdawać na maturze ani podstawowej, ani rozszerzonej.

Powiem Wam jeszcze coś. Wyżej pisałam, że jestem umysłem humanistycznym. Ale najbardziej na świecie żałuję, że nie zdawałam matury rozszerzonej z matematyki. Namawiał mnie do tego nauczyciel matematyki i moja mama. Nie posłuchałam i teraz żałuję, bo mogłabym wybrać bardziej interesujący kierunek studiów, niż obecna socjologia.


Zobacz także: Cała prawda o studiach

Książki i zeszyty maturzysty przed maturą

Matura 2019

Maj to trudny czas dla maturzystów. Ale matura to nie tylko maj. Matura to cały rok przygotowań i nauki tego, co licealista powinien już dawno wiedzieć. Mimo to nie zawsze wie. Dlatego warto brać pod uwagę, że maturzyści, im bliżej matury tym mogą być bardziej rozstrojeni. Rozmowa z nimi, szczególnie na temat egzaminów maturalnych, może być dużo trudniejsza niż jeszcze rok wcześniej.

Matury już się zaczęły. Maturzystom życzę powodzenia, a wszystkim na około cierpliwości i wyrozumiałości. Pamiętajcie, że to ostatni miesiąc, a potem będzie już tylko lepiej. Do czasu, aż będzie sesja na studiach… W każdym razie, cytując klasyka, matura to bzdura, wiec nie ma co się zbytnio przejmować.

Powodzenia!

W komentarzach dajcie znać, jak wspominacie swoją maturę. A maturzyści koniecznie dajcie znać, jak Wam poszło.


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

6 KOMENTARZY

 1. Artykuł na pewno przydatny! Przede mną matura za rok więc mam nadzieję, że jakoś mi pójdzie 🙂 Pozdrawiam serdecznie 😊

 2. Fakt, matura to jeden z ważniejszych egzaminów w życiu. Dla jednych jest jedyny egzamin bo nie planują nic więcej a dla innych jeden z wielu. Na studiach jest wiele równie ważnych i stresujących egzaminów od których również zależy nasz dalszy los 🙂 dobrze, że mam już to wszystko za sobą 😀

  • Zazdroszczę, że masz już za sobą również studia! Mi zostało jeszcze trochę, ale fakt przy sesjach i egzaminach na studiach matura wydaje się niczym dobre wspomnienie 😀

 3. Oj… jako maturzystka mogę potwierdzić, że mój nastrój przez ostatnie dni dryfował niczym łódka na sztormie 😀
  Współczuje moim rodzicom, że musieli to przeżywać, choć starałam się opanować nerwy i ogrom wątpliwości na wodzy.
  Pomimo, że maturalnych zmagań ciąg dalszy, najgorsze mam za sobą i teraz na matury przygotowuje się ze spokojem he he
  Pozdrawiam serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.