CV i list motywacyjny potrzebne do znalezienia wymarzonej pracy
doświadczenie praca

Moja wymarzona praca, czyli 7 rad jak szukać, żeby znaleźć

Wchodzisz na serwisy z ofertami pracy lub na jedną z licznych grup związanych z pracą na Facebook’u i przeglądasz oferty pracy. Jest ich sporo, ale tylko niektóre dotyczą bezpośrednio Twojej branży, a jeszcze mniej zainteresuje właśnie Ciebie. Jak znaleźć wymarzoną pracę? Kilka podpowiedzi znajdziesz w artykule.

Znalezienie wymarzonej pracy nie jest zadaniem łatwym. Szukanie wymaga dużych pokładów cierpliwości i odrobiny sprytu. Ofert pracy jest wyjątkowo dużo, ale jak wybrać te, które rzeczywiście odpowiadają naszym preferencjom? Jak znaleźć wymarzoną pracą, gdy wydaje się, że „dobrze jest tam, gdzie nas nie ma”? Gdzie i jak szukać, żeby znaleźć?

Poniżej przedstawiam Wam rady, które pomogły mi w znalezieniu obecnej pracy. Na ten moment (bo jak będzie za jakiś czas, tego nikt nie wie) spełnia moje wymagania. W końcu zaczynam robić to, co rzeczywiście chcę w życiu zawodowym robić.

Znajdź swoją pasję

Rób w życiu to, co kochasz, a w nie przepracujesz, ani jednego dnia. To jest zdanie, które powinno Ci towarzyszyć przez całe życie. Bo jeśli lubisz swoją pracę to nie będziesz odliczać dni do emerytury, czy zmiany pracy. Znajdź coś, co rzeczywiście sprawia Ci radość (nie musi to być jedna rzecz!). Jeśli okaże się, że możesz dzięki temu zarabiać to uwierz mi, możesz zacząć się cieszyć.

Wyznacz cel

Kiedy już wiesz, co sprawia Ci radość i wiesz, że lubisz to robić – wyznacz cel. Zastanów się, co chcesz w życiu robić. Jaka branża, stanowisko, albo firma związane są z Twoją pasją i celem zawodowym. Jak już będziesz to wiedział to nie zapomnij o zapisaniu swojego celu z zastosowaniem znanych metod wyznaczania celów (np. metoda SMART).

Zapisz cechy swojej wymarzonej pracy

Jak jest Twoja wymarzona praca? Na czym zależy Ci u pracodawcy? Co jest dla Ciebie ważne, żeby miejsce pracy było dla Ciebie najlepsze? O jakich benefitach myślisz? Chcesz mieć umowę o pracę? Chcesz pracować od 8 do 16 w biurze, albo w nieregularnych godzinach? A może wolisz pracę zdalną?

To wszystko jest bardzo ważne, bo to ma być idealne miejsce dla Ciebie. Odpowiedz sobie na powyższe pytania i zapisz odpowiedzi, a potem dodaj wszystko, co tylko chcesz, ale pamiętaj o rozsądku. Potem możesz te pytania zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Wybierz źródła z ofertami pracy i wracaj do nich regularnie

Obecnie pracy można szukać w wielu różnych źródłach:

  • portale z ofertami,
  • podstrony na stronach z ogłoszeniami,
  • grupy na Facebooku,
  • portale branżowe,
  • strony internetowe pracodawców.

Wybierz dwa, trzy źródła, do których codziennie będziesz zaglądać i sprawdzać nowe oferty pracy.

Polecam jeden z portali z ofertami (bo zazwyczaj się powtarzają). Jednym z nich jest https://pl.jooble.org/. A także grupy na Facebook’u, bo jak się od nich dodasz to oferty będą Ci się pojawiać w aktualnościach. A na pytanie, ile razy dziennie przeglądasz Facebooka, odpowiedz sobie sam 😉

Pamiętaj również, żeby zaglądać na strony internetowe pracodawców w Twojej branży. Często udostępniają oferty pracy tylko u siebie, żeby znaleźć pracowników rzeczywiście zainteresowanych pracą w ich firmie.

Wysyłaj CV regularnie, ale nic na siłę

Jeśli szukasz wymarzonej pracy to pamiętaj, żeby aplikować tylko na takie stanowiska, czy do takich firm, które rzeczywiście Cię interesują. Dobrze by było, gdyby były związane z Twoją pasją oraz celem zawodowym. Nie wysyłaj CV na każde stanowisko, co do którego nie masz przekonania, a myślisz coś na zasadzie „w sumie, czemu nie”. To nie na tym polega. Wysyłaj CV i list motywacyjny tylko tam, gdzie rzeczywiście chciałbyś pracować.

Chodź na rozmowy kwalifikacyjne, ale wcześniej zrób reaserch

Przed wysłaniem CV raczej tego nie robisz. Kiedy już wyślesz CV i dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to pamiętaj, żeby dokładnie zapoznać się z profilem firmy.

W pierwszej kolejności dowiedz się, co dokładnie robią, jakie mają cele, z kim współpracowali i jakie projekty robili w przeszłości. Potem warto też poszukać opinii byłych lub obecnych pracowników. Z tym ostatnim radzę uważać – bo internauci mają to do siebie, że raczej wolą pisać o tym, co jest złe, niż o tym co jest dobre.

Bądź cierpliwy

Na koniec to, co może wydawać się bez sensu. Bo jeśli wiesz, czego chcesz i zastosowałeś się od wszystkich powyższych porad to przecież znalezienie pracy powinno być łatwe, szybkie i przyjemne. Nie jest tak. Znalezienie pracy wymaga czasu, energii i dużych pokładów cierpliwości. W zależności od branży znalezienie wymarzonego miejsca pracy może zająć miesiąc, dwa, a może nawet rok. Dlatego cierpliwość zdecydowanie się przyda.


Zobacz także: Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?


Powyższy zbiór rad to tylko niektóre rzeczy, które mogą się przydać przy szukaniu wymarzonej pracy. Gdy szukała mojego obecnego miejsca pracy korzystałam z nich i po pół roku udało mi się dostać pracę w branży, w której chciałabym pracować. Czy to moja praca do końca życia? Nie wiem, pewnie nie, ale na razie zamierzam nauczyć się, jak najwięcej i jak najlepiej wykonywać moje obowiązki.

Zaznaczę też to, co zaznaczałam już w kilku wpisach. Powyższe rady dotyczą mnie i mojego życia. To, że sprawdzają się u mnie, nie oznacza, że sprawdzą się również u Was. Sprawdzajcie i szukajcie własnych zasad, które pomogą Wam w znalezieniu wymarzonej pracy.

Może macie inne sposoby na szukanie pracy? Jakieś złote rady? A może jakieś doświadczenia, dzięki którym wiecie, czego nie robić, a co robić szukając wymarzonej pracy? Dajcie znać w komentarzach.

Powodzenia!


Sprawdź również, czym jest marketing sieciowy. Być może jest to praca właśnie dla Ciebie.


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

3 KOMENTARZE

  1. Po zadaniu sobie szczerze tych wszytskich pytań , mam odpowiedz:) Chciałabym podrozowac i spisywac wszystko na swoim blogu. Lepiej, wszechstronniej, bardziej ekscytująco. Swietne rady:)

    • Jeśli właśnie to kochasz to zastanów się, czy już zaczęłaś coś robić w tym kierunku 🙂 Masz już bloga (chętnie zajrzę)? Podróżujesz przynajmniej raz na jakiś czas? Poszerzasz swoją wiedzę? A może jest jakiś zawód, dzięki któremu będziesz mogła to robić i jeszcze Ci za to zapłacą? Dziennikarz? Kierownik wycieczek? Trzymam kciuki 🙂

  2. Podróżuję często, piszę bloga, a wiedze poszerzam i to jak! Wystarczy zbadac historie każdego kraju i miasta:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.