Logo i motto Niewidzialnej Wystawy
codzienność felieton

Niewidzialna Wystawa

Niewidzialna Wystawa została stworzona po to, aby przybliżyć życie ludzi niewidomych i słabowidzących. To miejsce, gdzie nie tylko przeżyjesz świetną przygodę, ale dowiesz się rzeczy, o których na co dzień nie myślisz. Niewidzialna Wystawa daje odwiedzającym coś więcej niż zapełnienie popołudnia. Daje wiedzę, że życie innych może znacznie różnić się od naszego.

Niewidzialna Wystawa to interaktywna wystawa, która zabiera ludzi do niewidzialnego świata osób niewidzących lub niedowidzących. Podczas wystawy można sprawdzić, jak byśmy sobie poradzili w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku. Doświadczenie, dzięki któremu można sprawdzić swoje pozostałe zmysły – słuchu, dotyku, a nawet węchu.

Na stronie organizatorzy obiecują, że niewidomy lub niedowidzący Przewodnik „poprowadzi Cię w podróż, która zmieni Twoje życie”. Celem Niewidzialnej Wystawy jest przybliżenie perspektywy doświadczania świata przez osoby niewidome.*

Po raz pierwszy o Niewidzialnej Wystawie usłyszałam jakoś zaraz po tym, gdy ją otworzyli (2011 rok). Rozumiałam koncepcję i bardzo mi się podobała. Bo zamknąć oczy i wyobrażać sobie, jak to jest być niewidomym to jednak nie to samo, niż rzeczywiście znaleźć się w całkowitej ciemności. Przypuszczałam, że musi to być wyjątkowe wydarzenie, które daje do myślenia. Jednocześnie wiedziałam, że strach nie pozwoli mi tam pójść.

Strach przed ciemnością a Niewidzialna Wystawa

Od dziecka boję się ciemności. Zwiedzenie Niewidzialnej Wystawy było dla mnie nie do przejścia. Bałam się tam iść i pewnie nigdy bym nie poszła, gdyby nie wyjątkowy pomysł na prezent mojej siostry. Oczywiście zanim kupiła zapytała mnie o zdanie, ale skoro już zaproponowała to doszłam do wniosku, że może to najwyższa pora, aby pokonać swój strach, tym bardziej, że naprawdę chciałam zobaczyć Niewidzialną Wystawę.

Na początku nie było łatwo, bo jednak strach siedzi w głowie i wchodząc na Niewidzialną Wystawę, bolał mnie brzuch i trzęsły mi się nogi. Ale wzięłam się w garść i weszłam…

Tutaj powinien nastąpić opis tego, jak wyglądała sama wystawa, a właściwie zwiedzanie Niewidzialnej Wystawy, ale nie zrobię tego z dwóch powodów. Po pierwsze Przewodniczka poprosiła nas, aby nie zdradzać szczegółów wystawy. Po drugie, żeby zrozumieć, to po prostu trzeba przeżyć. Trzeba kupić wejściówkę i samemu wejść na Niewidzialną Wystawę. Tylko i wyłącznie w taki sposób będziesz w stanie zrozumieć jej sens i poczuć się jak osoba niewidoma.

Niewidzialna Wystawa, czyli nowe spojrzenie na życie niewidomych

Niewidzialna Wystawa to miejsce, w którym można spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy. Każdy odwiedzający dowie się więcej na temat codziennego życia niewidomych. Codzienne obowiązki, przejście przez ulice, czy zrobienie zakupów wymagają od nich zdecydowanie więcej energii i ostrożności, niż od każdego z nas.

„Zobaczenie” Niewidzialnej Wystawy to nie sposób na spędzenie wolnego popołudnia. To nie jest, jak wycieczka do muzeum, czy na wystawę. To jest miejsce, dzięki któremu zmienisz swój punkt widzenia. Nie twierdzę, że Twoje życie wywróci się do góry nogami i nic nie będzie już takie samo.

Natomiast gdy zobaczysz niewidomego na ulicy to będziesz wiedział, jak się zachować. Będziesz wiedział, że ich świat nie wygląda tak jak nasz. Pomimo że chodzą po tych samym ulicach i mają takie same obowiązki to żyją zupełnie inaczej. Co się zmieni? Zwiększy się Twoja wyrozumiałość dla niewidomych i niedowidzących. Zupełnie inaczej będziesz im pomagać i już nigdy nie pogłaszczesz psa-przewodnika, który będzie w pracy.

Niewidzialna Wystawa – czy warto?

Czy warto iść na Niewidzialną Wystawę i „zobaczyć” ją na własne oczy? Odpowiedź jest krótka: TAK.

Warto odwiedzić Niewidzialną Wystawę i doświadczyć tego na własnej skórze. Tego nie da się opowiedzieć. Mogłabym napisać, co działo się krok po kroku i opisać emocje, które mi wtedy towarzyszyły, ale to tak nie działa.

Niewidzialna Wystawa to jedno z tych miejsc, które trzeba odwiedzić, żeby zrozumieć, o co w nim chodzi. Dlatego z całego serca polecam zwiedzenie Niewidzialnej Wystawy i przekonanie się, jak wygląda życie niewidomych. Przynajmniej raz w życiu trzeba tego doświadczyć.

Według mnie Niewidzialna Wystawa to wyjątkowe miejsce. Też tak myślicie? A może macie inne spostrzeżenia na ten temat?


*Zdjęcie oraz informacje ze strony https://niewidzialna.pl/


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.