Okładka książki "O człowieku, który chciał być szczęśliwy" Laurent Gounelle
książka recenzja

„O człowieku, który chciał być szczęśliwy” Laurent Gounelle

Psychika człowieka to skomplikowany obszar, który zwykłemu człowiekowi bardzo trudno jest zrozumieć. Laurent Gounelle w książce „O człowieku, który chciał być szczęśliwy” przybliża jej zawiłości i stara się pokazać, że wiara w siebie to jedna z najważniejszych cech, którą każdy z nas powinien posiadać. Jakie jeszcze cechy powinniśmy w sobie wyrobić? 

Julian to samotny nauczyciel, wypoczywający na Bali. Czas swojego urlopu poświęca na poznawanie nowej kultury i nowych ludzi oraz wieczorne kąpiele w morzu. Kilka dni przed wyjazdem postanawia odwiedzić mistrza Samtyang, o którym słyszał wiele dobrego.

Spotkanie z mędrcem

Julian spotyka się z mędrcem, pomimo że nic go nie boli, a z tego właśnie słynął starzec. Myli się. Krótkie złapanie za mały palec pozwala mistrzowi orzec, że Julian jest człowiekiem nieszczęśliwym. Nauczyciel po kilku minutach rozmowy przyznaje mu rację i ma nadzieję, że Samtyang zdradzi mu receptę na szczęście.

Julian spotyka się z mędrcem kilkukrotnie i dużo z nim rozmawia. Dostaje od mistrza różne zadania do wykonania, a że zostało mu jedynie kilka dni do powrotu do domu stara się je zrobić, jak najszybciej. Niektóre wydają mu się śmieszne, inne niezwykle trudne, a jeszcze innych po prostu nie chce mu się wypełniać. Mimo to Samtyang cierpliwie podchodzi do swojego ucznia i tłumaczy mu zawiłości człowieczeństwa i ludzkiego mózgu.

Ostatecznie Julian, a dzięki temu również czytelnik, otrzymuje ważną życiową lekcję, z której wiele może się nauczyć i wykorzystać w swoim codziennym życiu. Julian odkrywa siebie i świat na nowo. Zdaje sobie sprawę, jak bardzo był ograniczony i jak wiele jeszcze jest przed nim do odkrycia i zrobienia. Okazuje się, że może być naprawdę szczęśliwym człowiekiem.

Jak do tego dochodzi? Co oznacza bycie szczęśliwym człowiekiem? Co trzeba zrobić, żeby nasze życie było szczęśliwe? Julian i Samtyang dają kilkanaście podpowiedzi na ten temat.


Czasem i szczęściu trzeba dopomóc – przeczytaj, jak bezpiecznie korzystać z aplikacji randkowych.


Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Książka „O człowieku, który chciał być szczęśliwy” Laurent’a Gounelle’a jest wyjątkowa i trafia prosto w sedno sprawy. To nie jest kolejna pozycja o tym, że trzeba wierzyć w siebie, wyznaczać cele i wytrwale je realizować. Oczywiście, ten wątek również się pojawia, ale nie on jest kluczowy.

Kluczowe jest zrozumienie psychiki ludzkiej i tego, jak ludzie sami siebie postrzegają.
Kluczowe jest zrozumienie, skąd biorą się przekonania ludzi na temat samych siebie.
Kluczowe jest zrozumienie, dlaczego inni ludzie postrzegają nas tak, a nie inaczej.
Kluczowe jest zrozumienie, że najważniejsze jest słuchanie samego siebie.

To tylko kilka lekcji Samtyanga, które dostał Julian, a zapewniam, że jest tego zdecydowanie więcej. Zrozumienie ludzkiej psychiki nie jest prostym zadaniem, ale możliwym, co udowadnia autor tej pozycji.

Zobacz także: O szczęściu pisało wielu pisarzy. Jedną z nich jest Katarzyna Mak w książce „Dwadzieścia minut do szczęścia”. Recenzję znajdziecie na blogu Książka w autobusie. Zapraszam!

Szczęście zależy tylko od nas

Historia Juliana jest wyjątkowa i pokazuje, jak wiele w naszym życiu zależy tylko i wyłącznie od nas. Wszystko, co się dzieje to nasza i tylko nasza decyzja. Nie powinni na nią wpływać inni ludzi. Wiem, że brzmi to trochę jak jedna z coachingowych teorii (cokolwiek miałoby to znaczyć). Książce „O człowieku, który chciał być szczęśliwy” daleko jest do coachingu i nawet najlepszego poradnika psychologicznego. Jest dużo lepsza.

Polecam każdemu, kto szuka swojej drogi w życiu i chciałby lepiej zrozumieć, otaczający nas świat. Osobiście uważam, że jest to świetna pozycja, a ilości zakładek na zdjęciu świadczy jedynie o tym, jak bardzo zainspirowała mnie historia Juliana.

Czytacie tego typu „psychologiczne” książki? Polecacie jakieś pozycje? A może uważacie, że to tylko strata czasu? Podzielcie się opinią w komentarzach.


P.S. Zobacz także recenzje książek, w których psychika ludzka jest jednym z ważniejszych elementów: „Siostry” Claire Douglas oraz „Za zamkniętymi drzwiami” i „Na skraju załamania” B.A. Paris


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.