Tablica z napisem "do you speak english"
felieton porady

Od czego zacząć naukę języka angielskiego?

Język angielski jest jednym z najbardziej popularnych języków świata. Opanowanie go może pomóc nam w pracy, podróży, nauce i poznawaniu nowych ludzi. Dlatego też tak chętnie się go uczymy i doskonalimy. Pomóc w tym mogą różnego rodzaju kursy oraz szkoły językowe. Co jeszcze?

Przygotuj materiały, które pomogą poznać podstawy gramatyki

Podstawą do rozpoczęcia nauki angielskiego jest zgromadzenie odpowiednich materiałów pomocniczych. Mogą to być tradycyjne podręczniki oraz ćwiczenia. Jest to zapewne dobre rozwiązanie dla wzrokowców, którzy lepiej zapamiętują, kiedy sobie daną rzeczy zapiszą na papierze. W dzisiejszych czasach istnieje jednak wiele bardziej nowoczesnych rozwiązań. Mogą to być na przykład aplikacje mobilne do nauki słówek, strony internetowe z testami online czy filmy edukacyjne. Kolejną, bardzo przydatną opcją są kursy online,  które umożliwią zdobycie umiejętności, dotyczących użycia czasów w różnych sytuacjach. Jak praktyczne stosować różne czasy w języku angielskim dowiesz się na przykład na https://szybkanauka.pro/present-simple-vs-continuous/. Gdzie zostały omówione różnice między czasem Present Simple a Continuous. Różnica w ich wykorzystywaniu opiera się głównie na rodzaju opisywanych czynności. Czas Present Simple opisuje czynności, które są powtarzane cyklicznie z określoną częstotliwością lub są rutynowe, a także te, które są powszechnie znane lub wynikają z przyjętego planu. Present Continuous opisuje natomiast czynności, które są wykonywane w danej chwili i dzieją się obecnie. Aby poznać więcej różnic między czasami, koniecznie obejrzyj ten film: https://www.youtube.com/watch?v=pvZ3O5qCmtM. 

Ćwicz mówienie 

Oprócz opisanych powyżej pomocy naukowych, do opanowania angielskiego, bardzo ważna jest także praktyka mówienia. Jedynym ze sposobów na nią jest czytanie na głos. W ten sposób możemy ćwiczyć melodykę języka, akcent i wymowę. Za sprawą regularnych ćwiczeń w ten sposób już wkrótce nie będzie potrzeby, abyś musiał zastanawiać się co powiedzieć przed każdym kolejnym zdaniem – nabierzesz lekkości w używaniu angielskiego. Aby tak się stało, zacznij praktykę od krótkich, nietrudnych tekstów. Gdy się wprawisz, zacznij wybierać te dłuższe i trudniejsze. Wystarczy regularne ćwiczenie po 10-15 minut dziennie, a z pewnością w mgnieniu oka dostrzeżesz widoczne efekty! Co więcej, dobrym pomysłem będzie powtarzanie na głos. Możesz wybrać ulubiony film, w którym występują rdzenni użytkownicy języka angielskiego. Obejrzyj go uważnie, a następnie zatrzymuj co jakiś czas i starannie powtarzaj na głos poszczególne frazy. Dzięki tej technice nauczysz się budować dłuższe wypowiedzi i poznasz właściwą językowi intonację i melodykę. Innym ciekawym sposobem na ćwiczenie języka angielskiego w domu jest mówienie na czas. Ustaw stoper i spróbuj przez 60 sekund mówić po angielsku na wybrany przez siebie temat. Za każdym kolejnym razem dodawaj 10 sekund do czasu wypowiedzi. W ten sposób nauczysz się płynności i swobody w mówieniu, a także zmniejszysz lęk przed popełnieniem błędów językowych, zapobiegając w ten sposób wystąpieniu bariery językowej w przyszłości.

Zadbaj o codzienny kontakt z językiem

Kolejnym elementem, który ułatwi nam naukę angielskiego będzie codzienny kontakt z językiem, który powinien być rutyną. Można o to zadbać na przykład oglądając angielskojęzyczne filmy i seriale bez lektora. Wyłapiemy wtedy słówka i wyrażenia oraz osłuchamy się z wymową i akcentami. Można także zawrzeć internetowe znajomości z osobami zza granicy i czatować. W ten sposób nabieramy umiejętności prowadzenia rozmów na różne tematy, a także o codzienności. Jeśli masz ulubioną książkę, którą dobrze znasz po polsku, warto przeczytać ją kolejny raz po angielsku. Dzięki temu, że wiesz o czym jest w języku polskim, uda Ci się zapamiętać niektóre jej elementy po angielsku. Takie podejście sprawi, że po kilku tygodniach język obcy nie będzie wydawał Ci się czymś wyjątkowym, nabierzesz lekkości i pozbędziesz się wszelkich oporów przed korzystaniem z niego.  

Pamiętaj o systematyczności

Ostatnią, lecz równie ważną, co pozostałe, kwestią jest systematyczność. Tylko w ten sposób Twój trud ma w ogóle sens. Bez regularności struktury i słowa nie utrwalą się w pełni i po krótkim czasie ich zapomnisz. Ludzki mózg nie lubi być zarzucany dużą ilością informacji w zbyt krótkim czasie. Lepiej radzi sobie z systematycznym przyswajaniem mniejszych partii wiedzy. Ponadto, systematyczność w nauce usprawnia proces zapamiętywania, wspomaga koncentrację, wpływa na zwiększenie mobilizacji oraz daje większe poczucie sensu i zrozumienia potrzeby nauki. Ucząc się systematycznie wykształcają się w nas trwałe nawyki. Warto także zachować regularność w sprawdzaniu wiedzy – na przykład co tydzień rozwiązywać test. Dzięki temu będziesz stale monitorował poziom języka, a namacalne efekty zmotywują Cię do kontynuowania swoich poczynań. 

1 KOMENTARZ

  1. Dodatkowo warto złapać kontakt z żywym językiem. Dlatego warto sobie znaleźć znajomego zza granicy, który zna angielski od urodzenia, i z którym można pogadać chociaż kilka minut dziennie. Najlepiej z video, bo rozpoznawanie słów bez patrzenia na rozmówcę jest bardzo trudne na początku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autorem tekstu jest osoba, która współpracuje z autorką bloga Jeden Element. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą lub publikacją wpisu gościnnego koniecznie zajrzyj do zakładki "kontakt współpraca" na górze strony.