Sztuczne ognie w Sylwestra, zwiastujące postanowienia noworoczne
felieton porady

Postanowienia noworoczne – jak ich dotrzymać? 5 zasad wyznaczania celów.

Jak to mówią „z nowym rokiem z nowym krokiem”, więc jak co roku z każdej strony docierają do nas pytania o nasze postanowienia noworoczne. W radiu, internecie i telewizji wszystkie programy związane są z dotrzymywaniem obietnic noworocznych. Ale jak wytrwać w postanowieniu „nowy rok nowa ja”?


ZASADA 1

Jedyną osobą, przed którą rozliczasz się ze swoich postanowień noworocznych jesteś… TY.

Postanowienia noworoczne to obietnice, które składamy samym sobie, ale ogłaszamy je całemu światu. Z jednej strony to dobrze, bo mamy większą motywację, żeby ich dotrzymać. Bo przecież skoro powiedziałam o tym mamie/babci/przyjaciółce to nie mogę przed nią wyjść na osobę niedotrzymującą obietnic. Nie chcemy się ośmieszyć.

Z drugiej strony zapominamy o tym, że najważniejszą osobą, której zdanie najbardziej powinniśmy szanować jesteśmy my sami. Bo to przed samymi sobą odpowiadamy z tego, co chcieliśmy zrobić lub zrobiliśmy. Dorosły człowiek zawsze powinien brać odpowiedzialność za swoje czyny.

Jeśli obiecujesz sobie, że pójdziesz na siłownię, bo chcesz schudnąć to nie robisz tego, żeby schudła przyjaciółka tylko właśnie TY. Ona nic nie będzie miała z tego, że TY pójdziesz na siłownię i TY dotrzymasz swojego postanowienia noworocznego. Natomiast TY zdobędziesz satysfakcję i osiągniesz wymarzony cel.


ZASADA 2

Zapisz swój cel i wyznacz termin realizacji.

Niezapisany cel to tylko marzenie. Zapisz go (w odpowiedni sposób, pomoże Ci metoda SMART – zasada 3) i powieś w widocznym miejscu (może nad łóżkiem?). Codziennie na niego patrz i rób krok w stronę jego realizacji. Prócz tego nie zapomnij określić terminu realizacji. „W najbliższym czasie” to nie jest termin. To musi być konkret – za rok, za miesiąc, za tydzień, 12 lutego. Konkrety!


ZASADA 3

Korzystaj ze sprawdzonych technik wyznaczania celów.

W dobie internetu i rozprzestrzeniającego się coachingu nie trudno poznać i wypróbować techniki wyznaczania celów. Jest ich mnóstwo, a każda dobra na swój sposób. Która sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź! Nie ma gwarancji, że wszystkie zadziałają. Dzisiaj, krótki opis jednej z technik, która pomaga mi w odpowiednim zdefiniowaniu celów – Metoda SMART.

S jak Szczegółowy. Cel powinien być zapisany szczegółowo – co dokładnie chcesz osiągnąć, w jaki sposób i dlaczego jest dla Ciebie ważny.

M jak Mierzalny. W każdej chwili powinieneś wiedzieć w jakim stopniu Twój cel został zrealizowany.

A jak Atrakcyjny. Cel musi być palący (zasada 5). Może to być wyzwanie dla Ciebie, a przynajmniej musi Cię to interesować lub być Ci potrzebne w życiu.

R jak Realistyczny. Jeśli Twoim celem jest zaoszczędzić milion złotych w dwa lata to jeśli nie zarabiasz ponad połowy tej kwoty rocznie to może być trudno. Zastanów się nad celem, który na pewno będziesz w stanie zrealizować.

T jak Terminowy. Każdy cel musi być realizowany w jakimś czasie (zasada 2). Jeśli powiesz, że chcesz coś osiągnąć w ,,najbliższym czasie” to nie osiągniesz tego nigdy.


ZASADA 4

Wyznaczaj mniejsze cele, żeby łatwiej dotrzeć do tego upragnionego.

Metoda małych kroczków to najlepsza i chyba najstarsza metoda motywacyjna, z której wielu ludzi korzysta nieświadomie. Dużo łatwiej oszczędzić 200 złotych, niż 2000 złotych. Dlatego, kiedy Twoim celem jest oszczędzenie pieniędzy na drogi prezent urodzinowy dla ukochanej osoby to nie mów sobie „muszę oszczędzić 1000 złotych w ciągu czterech miesięcy”, tylko „w tym miesiącu muszę odłożyć 250 złotych”. Łatwiej? Na pewno!


ZASADA 5

Cel musi być palący.

Brzmi dziwnie? Też tak myślałam, jak po raz pierwszy o tym usłyszałam. Dzisiaj wiem jedno – jeśli nie czujesz wewnętrznej potrzeby osiągnięcia danego celu to może i go osiągniesz, nie mówię, że nie, ale nie poczujesz takiej satysfakcji, jaką chciałbyś poczuć. Bo tylko, gdy będziesz mieć świadomość, że bez osiągnięcia tego celu Twoje życie będzie niepełne, nie takie jakbyś chciał, to tylko wtedy nie będziesz potrzebować zewnętrznej motywacji, ta wewnętrzna załatwi wszystko.


Zobacz także: Jaki będzie rok 2019?


Powyższe zasady pozwolą każdemu na osiągnięcie wszystkich wyznaczonych celów i co roku postanowień noworocznych. Takich zasad jest zdecydowanie więcej i dla każdego coś innego będzie ważne. Wybrałam takie, które według mnie są uniwersalne. Prócz tego sprawdziły się w przypadku moim oraz moich najbliższych. Czy sprawdzą się u Was? Wydaje mi się, że tak. Ale jeśli nie sprawdzicie, to się nie przekonacie.

Koniecznie pochwalcie się swoimi technikami wyznaczania celów w komentarzach! Dajcie również znać, jak sprawdzają się powyższe zasady.

Powodzenia i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Zobacz również, skąd u mnie wiedza i zainteresowanie tematem wyznaczania celów – Marketing sieciowy, czyli Mój punkt przełomowy


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.