Okładka książki "Rewizja" Remigiusza Mroza
książka recenzja

„Rewizja” Remigiusz Mróz (Joanna Chyłka – tom 3)

Śmierć najbliższych odbija się na psychice każdego. Gorzej, gdy w dodatku to Ty jesteś oskarżony o ich zabójstwo. Joanna Chyłka i Kordian Oryński stają po przeciwnych stronach barykady. Oboje wierzą w zwycięstwo. „Rewizja” Remigiusza Mroza to już trzeci tom z cyklu o Joannie Chyłce.

Rewizja Joanny Chyłki

Joanna Chyłka straciła pracę w kancelarii Żelazny & McVay i w związku z tym trudno jej znaleźć pracę w innej, szanującej się kancelarii. Rozpoczyna pracę w punkcie porad prawnych w jednym z centrów handlowych, a wszystko to pogłębia u niej uzależnienie od alkoholu.

Po tym jak spadła z wysokich szczebli swojej prawniczej kariery wszystko się zawaliło i kobieta nie potrafi sobie poradzić z życiem. Nie może znaleźć sobie miejsca. Nie ma kancelarii, nie ma spraw sądowych, nie ma Kormaka i Zordona. Nie ma nic.

Kariera Zorodona

W tym samym czasie Zordon kontynuuje swoją aplikację w kancelarii Żelazny & McVay. Dostał nowego patrona i ciągle się uczy, aby wkrótce zdać egzaminy i stać się pełnoprawnym prawnikiem. Nie utrzymuje kontaktu z Chyłką, choć cały czas się o nią martwi. Spotykają się w nieprzyjemnych i najmniej spodziewanych okolicznościach. Na sali sądowej.

„Rewizja” – Chyłka kontra Oryński

W mediach głośna staje się sprawa robotnika, Roberta Horwata, którego żona i córka zostały brutalnie zamordowane. Sprawy nie ułatwia pochodzenie Bukano, ani fakt, że rodzina miała wykupioną wysoką polisę ubezpieczeniową. Podejrzanym staje się mężczyzna, a Chyłka podejmuje się jego obrony. Nie tylko chce doprowadzić do uniewinnienia klienta, ale też wywalczyć wysokie ubezpieczenie, które należy się z tytułu polisy. Po stronie tej firmy, a więc naprzeciwko Chyłki, staje kancelaria Żelazny & McVay – duet Borsuk i Zordon.

Czy Joanna Chyłka postawi dobro klienta nad alkoholizm? Kto i dlaczego zabił rodzinę Bukano? Kto wygra tę batalię na sali sądowej? Szary człowiek czy wielka korporacja? Dyskryminacja czy tolerancja? Chyłka czy Zordon?

Temat „Rewizji”

Remigiusz Mróz w „Rewizji” bierze na warsztat temat zawsze aktualny – tolerancję. Nie jest to łatwe, nie jest to oczywiste. Tym bardziej, że dochodzi do tego walka zwykłego człowieka z korporacyjną machiną.

Autor po raz kolejny porusza temat aktualny i ważny dla społeczeństwa. Pokazuje go z wielu stron i stara się zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty. Podziwiam go za to, że potrafi spojrzeć na problemy społeczne z tak wielu perspektyw i w dodatku zainteresować nim czytelnika. To nie tylko zwrócenie uwagi, ale także poruszenie debaty publicznej i rozmowy.

Lubię czytać historie o Joannie Chyłce, nie tylko dlatego, że postacie są dobrze zbudowane, a fabuła od początku do końca przemyślana. Lubię je, ponieważ poruszają aktualne tematy w niebanalny sposób i mogę się dowiedzieć z nich czegoś nowego (choćby faktów z życia Cyganów, jak w przypadku „Rewizji”). Wszystko to wspólnie z wyjątkowym charakterem Chyłki, jej perypetiami i niełatwymi kontaktami na linii Chyłka – Zordon daje długą, interesującą powieść, która nawet przez chwilę nie jest przewidywalna.

Polecam „Rewizję”, bo tak jak pozostałe części z cyklu o Joannie Chyłce jest nieprzewidywalna. Zakończenie, czyli rozwiązanie sprawy, jest tak zaskakujące, że ciężko nie zastanawiać się, jak Remigiusz Mróz na coś takiego wpadł. Podziwiam tego autora. 

Czy Wam też „Rewizja” Remigiusza Mroza przypadła do gustu? Podobają Wam się odniesienia do aktualnych spraw? Zostawcie swoją opinię w komentarzu.


Recenzję „Rewizji” znajdziecie również na blogu Ignormatyka.


Recenzja poprzedniej części: „Zaginięcie” (tom 2).

Recenzja kolejnej części: „Immunitet” (tom 4)


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.