Przybory studentów studiów dziennych i zaocznych
doświadczenie studia

Studia zaoczne a dzienne – czy warto?

Studia zaoczne i studia dzienne to zupełnie różny tryb studiowania. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jedni wolą naukę weekendową, a inni wolą rozłożyć zajęcia na cały tydzień. Która forma studiowania jest lepsza? Jakie są wady i zalety studiów zaoczny, a jakie dziennych? 

Powrót na studia niewiele różni się od powrotu do szkoły. Może studenci mieli trochę dłuższą przerwę, ale możecie mi wierzyć nie chce im się tak samo, jak młodszym uczniom. A wydaje mi się, że nawet bardziej dotyczy to tych, którzy studiują zaocznie. Tylko czy na pewno warto studiować zaocznie?

Wady studiów zaocznych

Teraz trochę będę generalizować, ale większość studentów zaocznych od poniedziałku do piątku pracuje na etacie, niektórzy zmianowo. A gdy nadchodzi weekend i wszyscy myślą o odpoczynku oni wstają bladym świtem, żeby przez co najmniej osiem godzin siedzieć w sali wykładowej, słuchać, notować i jeszcze najlepiej aktywnie się udzielać. Są też tacy (między innymi ja w trakcie licencjatu), których zjazd zaczyna się w piątek wieczorem, a zajęcia w sobotę i niedzielę trwają dwanaście godzin.

Studia zaoczne nie są proste, a wręcz wymagają dodatkowego zaangażowania pomiędzy zjazdami. Bo materiał dla studentów zaocznych i dziennych jest ten sam, ale na studiach niestacjonarnych wykładowcy mają mniej czasu. Wszystko, czego nie zdążą zrobić na zajęciach studenci muszą uzupełnić sami w domu.


Zobacz także: Cała prawda o studiach


Kolejny aspekt to oczywiście płatności, w dodatku wcale nie małe. Dlatego pracujemy, czesne samo się nie opłaci. Oczywiście u niektórych koszt studiów ponoszą rodzice, część dostaje dofinansowanie z pracy, ale wydaje mi się, że większość jednak samodzielnie musi oszczędzić pieniądze na czesne.

Czyli mamy pracę w tygodniu, studia w weekendy, naukę przez cały czas i wysokie opłaty. Zniechęceni? To teraz trochę o plusach zaocznego studiowania.

Zalety studiów zaocznych

Pierwsza sprawa to zdecydowanie większa możliwość zdobywania doświadczenia zawodowego. Na studiach dziennych są oczywiście praktyki i można pracować zmianowo w jakiejś kawiarni, ale raczej nie o takie doświadczenie mi chodziło.

Prócz tego nie oszukujmy się praktyki to tylko wpis do zaliczenia, wiele osób nie uczy się tam niczego praktycznego. Jeśli się mylę, poprawcie mnie. Na studiach zaocznych też są praktyki, ale pracując na etacie w swoim zawodzie zdobywasz większą wiedzę (pracujesz dłużej na stanowisku niż miesiąc), a wpis do zaliczenia też jest.

Z jednej strony trzeba poświęcić cały weekend na zajęcia, ale z drugiej plan nie jest rozrzucony bez sensu. Pamiętam jak przez chwilę studiowałam dziennie i (chyba) w czwartki miałam tylko jeden wykład, trwający półtorej godziny. Więcej czasu zajmował mi dojazd na wydział niż same zajęcia i to nieobowiązkowe. Sami zgadnijcie jak często na nich bywałam. Na zaocznych zdarzają się okienka (wykładowca też człowiek, a choroba nie wybiera), kiedy można wyskoczyć na obiad lub kawę i odpocząć ze znajomymi.

Wróćmy jeszcze do czesnego za studia. Oczywiście są one wysokie i trzeba poświęcić część swojej wypłaty, ale mam wrażenie, że dla wielu (między innymi dla mnie) jest to jeden z czynników motywujących. Skoro już wydałam te pieniądze to chciałabym coś na tym skorzystać. W wypadku studiów zaocznych jest to wiedza, a dodatkowo doświadczenie związane z pracą (i zawsze jakieś oszczędności z wypłaty zostaną).


Zobacz także: Moja wymarzona praca, czyli 7 rad jak szukać, żeby znaleźć


Prócz tego wszyscy studenci, zaoczni i dzienni, mają na uniwersytecie dokładnie te same prawa i obowiązki. Wszyscy muszą, co pół roku zdać egzaminy w trakcie sesji, a na koniec obronić dyplom. Tak więc mogą bez ograniczeń korzystać z bibliotek, mają drugie terminy, a nawet mogą starać się o stypendium. Podpowiem, że roczne stypendium zazwyczaj pokrywa roczne czesne.

Studia zaoczne – czy warto?

Studia zaoczne nie są dla wszystkich. Trzeba mieć w sobie wiele samozaparcia i cierpliwości. Nie jest łatwo, ale według mnie plusy przewyższają minusy. Myślę, że gdybym miała wybrać ponownie to również wybrałabym studia zaoczne. Nie wiem, co musiałoby się stać, żebym wróciła na studia dzienne.

A Wy studiujecie lub studiowaliście zaocznie? Jakie widzicie plusy i minusy takiego trybu studiów? Dajcie znać w komentarzach.


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

4 KOMENTARZE

  1. Obecnie studiuję dziennie, ale dostrzegam wiele wad tego systemu, chociaż nie wiem czy byłabym gotowa przenieść się na studia zaoczne, ponieważ jest zdecydowanie mniej czasu na naukę.

    • Tak jak pisałam studia zaoczne nie są dla każdego. Natomiast jeśli chodzi o czas to według mnie wszystko jest kwestią odpowiedniego zaplanowania czasu 🙂

  2. Aktualnie studiuje dziennie, ale zastanawiam się nad drugim kierunkiem zaocznie. Waham się jednak ponieważ jednocześnie sama się utrzymuje i nie wiem czy uda mi się to wszystko pogodzić i będę mieć czas na odpoczynek. Rozmawiam ze znajomymi, którzy studiują w systemie zaocznym i właśnie sporo czytam na ten temat (np Twój tekst za który dziękuję 🙂 ).

    • Studiowanie zaoczne nie jest łatwe, szczególnie jeśli sama się utrzymujesz, ale wydaje mi się, że to jest kwestia odpowiedniego organizowania czasem, oczywiście również zależy od tego, jakie kierunki wybierzesz 🙂 Nie studiowałam równocześnie dziennie i zaocznie, więc trudno mi coś powiedzieć, ale z pewnością okres sesji może być wyjątkowo stresujący.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.