Okładki książek Veornicki Roth - "Niezgodna", "Zbuntowana" i "Wierna"
książka recenzja

Trylogia „Niezgodna” Veronica Roth

„Niezgodna”, „Zbuntowana” i „Wierna”, trylogia Veronici Roth o młodej, odważnej Beatrice. Altruizm, Nieustraszoność, Erudycja, Prawość i Serdeczność to frakcje, a jedną z nich musi wybrać Beatrice. Wybór niesie za sobą konsekwencje, o których nastolatka nigdy nawet nie pomyślała. Okazuje się, że na nowo trzeba zdefiniować, kto jest rodziną i przyjacielem, a w końcu kogo naprawdę kochasz.

Powstałe na ruinach Chicago miasto podzielone jest na pięć frakcji, a dla każdej z nich inna wartość jest tą najważniejszą. Altruizm najwyżej ceni bezinteresowność, Nieustraszoność – odwagę, Erudycja – inteligencję, Prawość – uczciwość, a Serdeczność – życzliwość. Każda z cech jest równie ważna, ale zgodnie z tradycją miasta ludzie powinni pasować tylko do jednej z nich. Po kilkunastu latach nauki w szkole i przynależności do rodzinnej frakcji młodzi ludzie podchodzą do testu predyspozycji. Następnie muszą podjąć najważniejszą decyzję w życiu.

Problem rozpoczyna się, gdy ktoś nie pasuje do żadnej z frakcji. Takie osoby zostają wykluczone ze społeczeństwa i stają się bezfrakcyjnymi, bez żadnych praw w mieście. Natomiast ci, którzy łączą w sobie cechy kilku frakcji są niezgodnymi. Oni również nie powinni żyć na równi z innymi obywatelami, bo są niebezpieczni i powinni zostać wyeliminowani.

Uwaga! Poniższe opisy mogą zawierać spoiler, więc jeśli nie czytałeś książek od razu zajrzyj do ostatnich akapitów, gdzie znajdziesz moją opinię na temat trylogii. 


„Niezgodna”

Beatrice od urodzenia jest w Altruiźmie. Choć rodzina jest dla niej bardzo ważna nie czuje się w tym miejscu najlepiej. Nie chodzi o to, że nie chce pomagać innymi i myśleć tylko o nich, zapominając o sobie. Chodzi o to, że chce od życia czegoś więcej, a chcieć nie powinna. W dniu Ceremonii Wyboru dokonuje wyboru, który zaskakuje nawet ją samą. Zamiast zgodnie z oczekiwaniami najbliższych pozostać w Altruiźmie decyduje się na Nieustraszoność.

Nieustraszoność to zupełnie inny świat, który Beatrice chce poznać i chce, aby stał się jej nowym domem. Zostawia za sobą rodzinną bezinteresowność i imię, które nadali jej rodzice. Po transferze do innej frakcji zmienia się w odważną, nieustraszoną Tris.


Zobacz także: Teatr zwany życiem: boję się


Podczas szkolenia Nieustraszonych pozna swoje najgłębsze lęki. Nauczy się brutalnych umiejętności. Postara się na nowo ułożyć swoje wartości, a także zdefiniować rodzinę, przyjaciół i miłość.

W tej drodze towarzyszą jej transfery z innych frakcji. Między innymi pozytywna, zawsze uśmiechnięta Christina, która szybko staje się jej najlepszą przyjaciółką. Z drugiej strony Tris czuje wyjątkową więź z ich trenerem – odważnym, przystojnym Cztery.

W tym samym czasie między frakcjami rośnie napięcie i niezgoda, które mogą zrujnować to, co było budowane przez pokolenia. Tris musi zmierzyć się nie tylko z nową rzeczywistością, ale także z wszechobecnymi sekretami, które całkowicie zmienią jej poglądy. Tym bardziej, że jeden z nich ukrywa ona sama, a jeśli ktokolwiek się o nim dowie dziewczyna może umrzeć.

Jeden wybór może cię zmienić.

„Zbuntowana”

Druga cześć trylogii to zmagania się Tris z kolejnymi problemami i życiowymi decyzjami, pomimo braku doświadczenia i młodego wieku. Utrata najbliższych i wybór, którego dokonała podczas Ceremonii Wyboru zburzył znany jej świat. Jednocześnie zyskała nowych przyjaciół i pierwszą miłość.

Między Tris i Cztery rośnie uczucie, które pomaga im przetrwać najtrudniejsze chwile i krwawe walki. Wspólne sekrety i chęć ochrony drugiej połówki nie pozwalają im na oddalenie się od siebie. Prócz tego nowi przyjaciele pozwalają Tris na poznanie samej siebie i świata, w którym postanowiła żyć.


Zobacz także: „Nie przysyłajcie kwiatów” Martin Solares


W mieście konflikt między frakcjami przeradza się w wojnę. Bezfrakcyjni wychodzą z podziemi i postanawiają zniszczyć dotychczasowy ład, przez który zostali wykluczeni ze społeczeństwa. Pod przywództwem skrzywdzonej kobiety, która lata temu została uznana za zmarłą, chcą przejąć władzę na miastem i wprowadzić własne zasady.

Tris i Cztery wbrew sobie są w samym środku, trwającej wojny i zajmują jedne z najważniejszych pozycji w konflikcie. Kolejne decyzje, które Tris musi podjąć mogą sprowadzić na nią i jej najbliższych prawdziwe niebezpieczeństwo. Tris może ich ocalić, ale żeby to zrobić musi postawić na szali własne życie.

Czy jest na to gotowa? Czy szkolenie Nieustraszonych przygotowało ją do takich wyborów? Każda decyzja to szereg konsekwencji, które odbijają się nie tylko na niej, ale także na jej najbliższych. Jedna z nich wiąże się ze zdradzeniem Cztery. Choć Tris wierzy w słuszność swoich czynów to chłopak nie potrafi w to uwierzyć. Tym bardziej, że jest to związane ze znienawidzonym ojcem.

Jeden wybór może cię zniszczyć.

„Wierna”

Beatrice i Tobias opuszczają rodzinne miasto, aby sprawdzić, co jest za murem. Wiedzą, że w Chicago dzieje się źle i chcą pomóc najbliższym, którzy zostali w domu. Jednak życie za murem nie jest takim, jakim chcieliby je zastać.

Dowiadują się, że całe ich życie to kłamstwo, a właściwie eksperyment, którego celem jest przywrócenie czystości genetycznej u ludzi. Trudno jest im pogodzić się z takim stanem rzeczy. Zarówno Tris i Cztery, jak i wszyscy ich przyjaciele muszę od nowa nauczyć się żyć. Po raz kolejny w zupełnie nowej rzeczywistości.


Zobacz także: Teatr zwany życiem: szacunek


Kolejne wieści, zarówno z ich nowego życia, jak i z rodzinnego miasta, nie ułatwiają im przystosowania się. Agencja, w której zaczynają życie również ma sekrety, prowadzące do konfliktów między jej członkami.

Tris, Cztery i ich przyjaciele włączają się w trwające konfrontacje. Mają nadzieję, że to przeszkodzi w kolejnym rozlewie krwi, zarówno w Chicago, jak i poza nim. Niestety wszystko zdaje się być przeciwko nim, szczególnie, gdy znowu muszą rozpoznać, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem.

Jednocześnie Tris nadal próbuje poradzić sobie z utratą rodziców, którzy oddali za nią życie oraz zdradą Caleba, który uznał wyższość frakcji ponad krwią. Tobias, pomimo własnych rozterek związanych z rodziną, stara się ją wspierać. Pomimo niedogodności i trudnych decyzji, które zmieniają wszystko, ich miłość zdaje się przetrwać wszystko. Potwierdza to szczególnie zakończenie książki – gdy to Tobias musi poradzić sobie ze stratą najbliższej osoby.

Jeden wybór pokaże, kim jesteś.


Trylogia „Niezgodna” – powieść nie tylko dla młodzieży

Trylogia „Niezgodna” jest w głównej mierze o tym, że na co dzień musimy dokonywać wyborów i pamiętać, że każdy z nich niesie za sobą określone konsekwencje. Beatrice nie raz stanęła przed wyborem, który wpływał nie tylko na nią, ale także na jej najbliższych. Veronica Roth pokazuje nie tylko, jak wiele w naszym życiu zmienią decyzje, które podejmujemy, ale także jak ważne są przyjaźń, miłość i rodzina oraz odpowiednie zdefiniowanie tych wartości.

„Niezgodną”, „Zbuntowaną” i „Wierną” czyta się łatwo, szybko i przyjemnie. Veronica Roth doskonale wiedziała, co robi – historia Beatrice została stworzona z pomysłem i jest spójna w każdym momencie. Zdecydowanie wciąga, bo decyzje, które podejmuje Tris nie zawsze są zgodne, z tym czego by się spodziewał czytelnik. Przesłanie, które dostrzega się w pełni dopiero po przeczytaniu wszystkich części jest wyjątkowe i dotyczy każdego człowieka.


Zobacz także: Teatr zwany życiem: przyjaźń


„Niezgodna” to świetnie napisana historia o przyjaźni, wierze w siebie i najbliższych. Również o realności ludzkiej natury, której nie mogą oszukać żadne eksperymenty. I co najważniejsze to opowieść o tym, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko. Bez niej niezależnie od naszej natury będzie trudno. Każdy z nas musi mieć w sobie wady i zalety.

W każdym z nas jest trochę z każdej frakcji, ale nie da się należeć do jednej, bo to wbrew naturze. Potrzebujemy różnych cech, żeby odpowiednio funkcjonować w społeczeństwie.

Wiem, że od szału na „Niezgodną” minęło trochę czasu, ale w moje ręce trafiła dopiero nie dawno. Pewnie większość z Was już ją czytała, więc dajcie znać, co myślicie. Zgadzacie się ze mną, że to wyjątkowa, interesująca historia?


Zobacz także: Dlaczego uważam, że „Harry Potter” autorstwa J. K. Rowling to lektura obowiązkowa dla każdego niezależnie od wieku?


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

3 KOMENTARZE

  1. Nie miałam okazji czytać jeszcze tej trylogii, ale bardzo lubię książki, które oparte są na prawdziwej przyjaźni, której tak wielu ludziom obecnie brakuje 🙂

    • Jeśli lubisz takie książki to serdecznie polecam. Tym bardziej, że podobno cała seria została wydana w formie jednej książki zamiast trzech 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.