Okładka książki "Zaginięcie" Remigiusza Mroza
książka recenzja

„Zaginięcie” Remigiusz Mróz (Joanna Chyłka – tom 2)

„Zaginięcie” Remigiusza Mroza to drugi tom z cyklu o prawniczym duecie – Joannie Chyłce i Kordianie Oryńskim. Tym razem zajmują się sprawą zaginięcia trzyletniej dziewczynki. Joannie Chyłce znów przyjdzie się zmierzyć z klientami, którzy zdają się być nie do końca z nią szczerzy. 

Joanna Chyłka podejmuje się tylko spraw niemożliwych do wygrania. Gdy znika dziecko, a podejrzanymi stają się rodzice, prawniczka wie, że nie pozwoli ich oskarżyć. Tylko jak to zrobić, gdy okazuje się, że drzwi i okna były zamknięte, a alarm całą noc włączony? Szlezyngierowie zdają się załamani i jedyne, czego pragną, to aby ich córeczka wróciła do domu cała i zdrowa. Wierzą, że Joanna Chyłka nie tylko obroni ich przed zarzutami policji i społeczeństwa, ale także znajdzie dziecko.

Jak doszło do zaginięcia?

Policja nie odnajduje żadnych śladów porwania, dom w środku lasu nie zapewnia czujnych spojrzeń sąsiadów, a Szlezyngierowie nie mają podejrzeń, gdzie może być ich mała córeczka. Coraz więcej rzeczy wskazuje na to, że dziewczynka jednak nie żyje, choć na to też nie ma żadnych dowodów. To jedna z tych spraw, które Joanna Chyłka lubi najbardziej.

Joanna Chyłka ze swoim podopiecznym Kordianem Oryńskim nie zamierzają pozwolić na skazanie małżeństwa oskarżonego o zabójstwo. Chcą znaleźć dziewczynkę – żywą lub martwą – a potem udowodnić, że rodzice nie mieli z tym nic wspólnego. Niezależnie od tego, jak wiele będą musieli poświęcić, czy zrobić, aby do tego doprowadzić. Podczas dochodzenia do prawdy pojawiają się nowe osoby i nowe fakty, które całkowicie zmieniają obraz całej sprawy. 

Jak potoczą się wydarzenia, gdy sprawy prywatne bogatego małżeństwa wyjdą na jaw? Czy to oni porwali swoje dziecko? Co ukrywają Szlezyngierowie? Co stało się z trzyletnią dziewczynką? Czy Joanna Chyłka i Kordian Oryński dotrą do prawdy?

Joanna Chyłka kontra codzienność

Joanna Chyłka ze swoim silnym charakterem powraca i pomimo mieszanych uczuć względem Angeliki Szlezyngier jak zawsze chce postawić na swoim. Zamierza wygrać i zakończyć sprawę z happy endem. Niestety nie wszystko dzieje się tak, jakby tego chciała. Pierwszy raz od lat sprawy układają się nie po jej myśli.  Ostatecznie staje przed wyborem tego co słuszne, a tego co sprawiedliwe.

Jednocześnie w jej życiu prywatnym wiele się dzieje. Jest inteligentną kobietą, więc zauważa, że młody aplikant czuje do niej „coś więcej”. Nie pozwala mu na zbliżenie, a wręcz wyśmiewa go za każdym razem, gdy mówi coś niestosownego.

Mimo to Zordona coraz bardziej ciągnie do patronki. Młody aplikant chce się uczyć od doświadczonej kobiety. Nie potrafi ukryć, że liczy również na zbliżenie w sferze prywatnej, choć etyka zawodowa zdecydowanie tego zabrania.

O czym jest „Zaginięcie”?

Jestem fanką Joanny Chyłki i uważam, że wiele osób mogłoby brać z niej przykład. Siła, inteligencja i realizowanie wyznaczonych celów to cechy, którym wielu brakuje.

Remigiusz Mróz nie tylko wprowadza czytelnika w prawniczy świat, ale także pokazuje, że w życiu nie ma nic za darmo i należy brać sprawy w swoje ręce. Joanna Chyłka jest dla mnie uosobieniem pewności siebie, ale też lekkomyślności. Podejmuje decyzje, które niektórym wydałyby się nie na miejscu. Wielu w jej sytuacji nie podjęłoby takich kroków, ale ona wie, że nie zawsze robi się to, co się powinno, ale to co trzeba.

Remigiusz Mróz w „Zaginięciu” pokazał klasę i przedstawił historię Joanny Chyłki, która wciąga i nie pozwala się oderwać nawet na chwilę. Specjalistyczne terminy, zawiła historia i charakterna Joanna Chyłka to przepis Remigiusza Mroza na świetną książkę. Zakończenie „Zaginięcia” budzi w czytelniku (a przynajmniej u mnie) chęć poznania dalszych losów bohaterów. Bo tak jak cała powieść trzyma w napięciu, tak zakończenie pozostawia niedosyt. Co będzie dalej?

Czy po przeczytaniu „Kasacji” od razu sięgnęliście po „Zaginięcie”? Jak Wam się podobało? Uwielbiacie Joannę Chyłkę tak samo, jak ja? Zostawcie opinię w komentarzu. 


Recenzję „Zaginięcia” znajdziecie również na blogu Ignormatyka.


TVN Player rozpoczął produkcję serialu na podstawie serii książek o Joannie Chyłce. Zapraszam na recenzję pierwszego sezonu „Chyłka – Zaginięcie” TVN Player


Recenzja poprzedniej części: „Kasacja” (tom 1)

Recenzja kolejnej części: „Rewizja” (tom 3)


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.