Okładka książki "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes
książka recenzja

„Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes

„Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes to historia Louisy Clark, której życie zmienia się całkowicie w ciągu zaledwie kilku tygodni. Życie to ciągłe pasmo niespodzianek i zwrotów akcji. Jedne zdarzenia pojawiają się i znikają, a inne wywracają nasze życie do góry nogami, zmieniając je, czasem wbrew naszej woli. Nic nie jest pewne. 

Louisa to zwykła dziewczyna, mieszkająca i pracująca w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają. Lou nie myśli o wyjeździe z miasta i poszerzaniu swoich możliwości. Ma rodzinę, chłopaka i pracę – czyli wszystko, czego potrzebuje. Jej życie zmienia się, gdy traci dotychczasową pracę i znajduje taką, o której nigdy nawet nie myślała.

Will to bogaty, odnoszący sukcesy zawodowe mężczyzna. Ma wszystko, o czym inni tylko marzą. Jego idealny świat zmienia się, gdy ulega wypadkowi – paraliż czterokończynowy na zawsze sadza go na wózku. Medycyna nie daje żadnych szans.

Lou zostaje opiekunką Willa. Ma nie tylko pomagać mu w codziennych czynnościach, ale co ważniejsze ma towarzyszyć mu, zostać jego przyjaciółką i wrócić mu wiarę w to, że życie jest piękne. Problemem jest niewątpliwa niechęć Willa do robienia czegokolwiek. Dziewczyna nie poddaje się i walczy. Bo jej umowa została podpisana tylko na pół roku.

Dlaczego to tylko pół roku? Co stanie się po sześciu miesiącach? Czy Lou poradzi sobie w trudnej, wymagającej wysiłku fizycznego i psychicznego pracy?

Głębszy przekaz w książce „Zanim się pojawiłeś”

To nie jest książka o miłości Lou i Willa, to nie jest książka łatwa, a mimo to czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać. Powieść Jojo Moyes czyta się z zapartym tchem, a każda przerwa w czytaniu to ciągłe wracanie i analizowanie ostatnich poczynań bohaterów. Dobrze napisana, interesująca, pełna zwrotów akcji powieść pokazuje świat z dwóch różnych stron.

Will i Lou to przeciwieństwa, a jak wiadomo przeciwieństwa się przyciągają. Jednak nie o to chodzi. Chodzi o zupełnie różne poglądy, inne cele i marzenia. O to, jak bardzo rozmowy i zmiana przyzwyczajeń, nawyków mogą zmienić nasze postrzeganie świata. Jedno spotkanie, jedna rozmowa, jedno wydarzenie mogą zmienić wszystko w naszym życiu.

— Tylko nie mów potencjał…
— Potencjał. Tak. Potencjał. I za nic nie mogę pojąć, jak możesz być zadowolona z takiego małego życia. Życia, które nie sięga dalej niż pięć mil od twojego domu, w którym nie ma nikogo, kto kiedykolwiek cię zaskoczy albo sprowokuje, albo pokaże ci coś, od czego zakręci ci się w głowie i nie będziesz mogła zasnąć w nocy.

Jojo Moyes

Książka „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes to niezwykła powieść o pokonywaniu własnych granic, wychodzeniu ze strefy komfortu i korzystaniu z okazji, które pojawiają się na każdym kroku. Jest to również przypomnienie, że podjęte przez nas decyzje kreują całe nasze życie.


Zobacz także: Dorosłość, kiedy to się stało?


Serdecznie polecam książkę, nie tylko jako interesującą lekturę, ale również jako pretekst do przemyśleń nad własnym życiem.

Czy Twoje życie wygląda tak, jak chcesz? Czy robisz to co lubisz? Czy jeśli jutro miałbyś umrzeć to byłbyś usatysfakcjonowany tym, co osiągnąłeś? Jeśli odpowiedzi brzmią „nie” -– koniecznie przeczytaj „Zanim się pojawiłeś”, a potem zacznij działać i żyć na 110%.

Czytaliście już „Zanim się pojawiłeś”? Jak Wam się podobało?


Recenzja „Kiedy odszedłeś” i „Moje serce w dwóch światach” już na blogu.


Podobał Ci się ten post? Koniecznie zostaw swoją opinię w komentarzu i polub fanpage Jeden Element na Facebooku.

7 KOMENTARZY

  1. Książki nie czytałam, ale.film mi się mega podobał, ryczałam jak bóbr na nim

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Z wykształcenia dziennikarka, marketingowiec. Z zawodu specjalistka SEO. Interesuje mnie wszystko, co wiąże się z marketingiem. Napisałam licencjat na temat reklamy i technik wywierania wpływu na ludzi. Moim największym hobby jest pisanie. Spełniam się tworząc bloga, ale piszę również książki.